Az egészséges és elegendő mennyiségű élelmiszer termeléséhez, a vidék népességmegtartó erejének növeléshez fenntartható, versenyképes mezőgazdaságot kell létrehozni, amely erős intézményrendszert, a gazdák piacokhoz való hozzájutását, megfelelő hitellehetőségeket valamint korszerű információs és szaktanácsadási rendszert igényel - mondta Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár az EU által finanszírozott ikerintézmény-fejlesztési (Twinning) projektzáró rendezvényén, Pristinában.
A 2012. január és 2014. április között zajlott projektben - amely a koszovói Mezőgazdasági, Erdészeti és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatását valósította meg az elmúlt 27 hónap alatt – Magyarország, Ausztria és Németország illetékes hatóságai vettek részt. Hazánkat a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), az Agrárgazdasági Kutató Intézet, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, valamint a Központi Statisztikai Hivatal képviselte.
A program általános célja, hogy elősegítse a mezőgazdasági szektor hozzájárulásának növelését a koszovói nemzetgazdaság fejlődéséhez. Ennek megvalósítása a koszovói szaktárca EU standardoknak megfelelő szervezeti fejlesztése (irányító hatóság, kifizető ügynökség, monitoring bizottság, agrárinformációs rendszer) révén, valamint a koszovói agrár- és vidékfejlesztési program (2014-2020) kialakításával történt.
Feldman Zsolt - aki a programban résztvevő szervezeti egységek és intézmények egy részének szakmai felügyeletét látja el – a záró-rendezvényen kiemelte: Magyarország stratégiai megközelítést alkalmazott az elmúlt négy évben, melynek során agrár-szaktanácsadói hálózatot épített ki, újraszervezte a gazdák érdekképviseletét ellátó agrárkamarát, támogatta a gazdákat abban, hogy a helyi piacokra az adminisztrációs terhek könnyítésével beszállíthassák termékeiket, valamint a földtörvénnyel újraszervezte a földtulajdonlás kérdését. A Kormány a vidéki munkahelyteremtésben fontos szerepet játszó ágazatok - a kertészet és az állattenyésztés - fejlesztését is segítette.
A VM helyettes államtitkára aláhúzta: Magyarország kész arra, hogy az agrárium ezen területein felhalmozott szaktudását és tapasztalatát a koszovói társtárcával különféle fejlesztési programok során megossza, és a jövőben is folytatja azt az ösztöndíjas programot, amelybe a koszovói egyetemi hallgatók is bekapcsolódhatnak. Hozzátette: a tárca irányítása alatt álló intézmények munkatársai elkötelezettek abban, hogy a Koszovóval 5 éve megkezdett munkát tovább folytassák, az eddig kiépített kapcsolatot kiszélesítsék. Ezekkel a fejlesztésekkel Magyarország hozzá kíván járulni Koszovó mezőgazdaságának fejlesztéséhez, amely az ország gazdasági fejlődésének a motorja lehet.
A Twinning Projekt költségvetése 2,2 millió euró volt, amelyből 2 millió eurót az Európai Unió finanszírozott az Előcsatlakozási Alapból, a fennmaradó összeget pedig a kedvezményezett koszovói minisztérium biztosította. A VM által is kivitelezett koszovói Twinning 2013 novemberében Brüsszelben elnyerte a legsikeresebb EU-intézményfejlesztési projektnek járó díjat, futó projekt kategóriában.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)