Közel 2 milliárd forint nemzeti támogatást kapnak a cukorrépa-termelők a nemzeti költségvetésből arra, hogy továbbra is legyen Magyarországon cukorrépa termelés, és ne kelljen bezárni az egyetlen működő cukorgyárat. Közlemény.

A hazai cukorszükséglet éves szinten 330.000 tonna, melynek több mint kétharmada import. Az EU szerkezetátalakítási támogatással ösztönözte a tagországokat a termelés megszüntetésére és a lemondásra a kvótákról. A magyar cukorkvóta-visszaadás mértéke több mint 75 %-os volt, aminek elsődleges oka, hogy az EU Bizottság 2006-ban jelentősen megemelte a cukorgyáraknak termelő gazdák kártalanításának mértékét. A szocialista-szabaddemokrata kormány asszisztált az Unió döntéséhez, aminek következtében már csak egy cukorgyár működik Magyarországon.

Az országnak szüksége van a kaposvári cukorgyár évi 105.000 tonnás termelésére, még akkor is, ha ez csak a hazai felhasználás harmadára elég.

A kormány a szűkös anyagi feltételek ellenére is nemzeti költségvetéséből finanszírozza a hazai cukorrépa termelők megsegítését. A gazdák 2617 forint támogatást kapnak minden tonna általuk előállított cukorrépa után.

Az Európai Unió 2014 utáni ciklusának kezdetéig, az agrárstratégia keretei között fel kell készülni a kvóták megszűnésével bekövetkező változásokra. Ehhez azonban nélkülözhetetlen a rendszerváltozás utáni kormányzatok cukorpiaci intézkedéseinek széles körű vizsgálata, és a következtetések levonása, ami az országgyűlési bizottság feladata lesz.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája, kormany.hu)