Megjelent a Pápai Hús 1913 Kft. élőállat-beszállítók támogatásáról szóló rendelet. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) 400 millió forintos forrást biztosít a követeléssel rendelkezők részére.

Kormánydöntés értelmében a Pápai Hús 1913 Élelmiszeripari Feldolgozó Kft.- vel szemben követeléssel rendelkező élőállat beszállítók részére a VM az európai uniós támogatási szabályok nyújtotta keretek között csekély összegű (de minimis) támogatást nyújt.

A miniszteri rendelet értelmében a vissza nem térítendő támogatásra azok a termelők, termelői csoportok és mezőgazdasági termék forgalmazását végző vállalkozások jogosultak, akik a Pápai Hús 1913 Kft-vel - a kérelem benyújtását megelőzően - élőállat beszállítói szerződéses kapcsolatban vagy jogviszonyban álltak/állnak, és a szerződéséből vagy élőállat-beszállítói jogviszonyból eredő, lejárt követelését a vagyonfelügyelőnek történő bejelentés alapján azt elismert vagy nem vitatott követelésként a vagyonfelügyelő nyilvántartásba vette. A termelők 7500 eurónak megfelelő, tehát mintegy 2,2 millió forintos forrást, a termelői csoportok és forgalmazók az általános csekély összegű (de minimis) támogatási szabályoknak köszönhetően legfeljebb 200.000 euró (kb. 60 millió forint) támogatást vehetnek igénybe.

Kérelmező lehet továbbá az az engedményes, akire az előbbi élőállat beszállító az élőállat beszállítói szerződésből vagy élőállat-beszállítói jogviszonyból eredő követelését engedményezte, vagy - ha az engedményes nyilatkozatban lemond a támogatásról - maga az engedményező. A kérelemhez mindenképpen csatolni kell az élőállat beszállítói szerződés vagy az élőállat- beszállítói jogviszonyt igazoló dokumentum másolatát, és a vagyonfelügyelő igazolás másolatát a követelés kérelmező általi bejelentéséről és nyilvántartásba vételéről.

Mindezek alapján a tárca felhívja azon élőállat beszállítók figyelmét, hogy akik még nem jelentették be a Pápai Hús 1913 Kft-vel szemben, az élőállat beszállítói szerződésből eredő követelésüket a vagyonfelügyelőhöz, azok a kérelem benyújtásának határidejéig megtehetik, de fontos, hogy a követelés elismeréséről szóló igazolás is a kérelmének részét képezze.

A támogatási kérelmet postai úton, 2013. október 25-ig lehet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).

Hiányosan benyújtott kérelem esetén 10 napos hiánypótlási határidő áll a kérelmező rendelkezésére. Az MVH legkésőbb 2013. november 8-ig köteles döntést hozni a hiánytalanul beérkezett kérelmekről. A támogatás várhatóan novemberben kerül az érintettekhez.

A támogatási rendelet és a módosítása elérhető itt.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)