Saját költségvetéséből kifizeti a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) azt a 240 millió forintos elkülönített cukortámogatást, amelyet az előző kormány 2006-ban nem biztosított 300 magyar gazdának – jelentette be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter moszkvai útjáról hazatérve a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.

A tárcavezető úgy fogalmazott: "újabb csontváz került elő a korábbi időszakból, az elsorvasztott magyar cukorágazatban". Hozzátette: a szaktárca azért fizeti ki az elmaradt támogatást saját költségvetéséből, hogy a gazdákat ne érje kár.

Fazekas Sándor egyben reményét fejezte ki a tekintetben, hogy a magyar cukorágazat újra megerősödhet Magyarországon az uniós közös agrárpolitika (KAP) változása nyomán.

A termelők az előző kormány mulasztása miatt 2006-ban elestek az elkülönített cukortámogatástól, ugyanis a hazai jogszabályok nem tették lehetővé az uniós forráshoz való hozzájutást.

A cukorrépa-termelők az Európai Unió Bíróságához fordultak. A testület 2009-ben az eredeti nemzeti szabályozást az európai uniós szabályozással ellentétesnek ítélte meg .

Ez év októberétől a kormány kifizeti az érintett gazdálkodóknak a 240 millió forintos támogatást, amelyhez a jogszabályi környezet megteremtését az EU Bíróság döntését követően sem biztosította az előző kormány. Több mint 300 gazda kaphatja meg az évek óta elmaradt támogatását, mellyel az előző kormány súlyos mulasztását orvosoljuk.

A szocialista kormány az EU 2006-os cukorreformjával összhangban nemcsak a Magyarországi cukorgyártást szorította háttérbe, hanem a cukorrépa termelőket is megfosztotta jogos támogatásuktól. Magyarországon a rendszerváltozás idején még 12 cukorgyár működött. A privatizáció során az üzemek külföldi tulajdonba kerültek, majd az EU 2006-os reformjával visszaszorította a cukorgyárak termelését. Mára mindössze egy, külföldi tulajdonban lévő cég működik Kaposváron, ahol csupán a hazai cukorszükséglet harmadát állítják elő.

A szocialista kormányok idején az uniós csatlakozáskor kiharcolt 402 ezer tonnás magyar cukorkvóta 75 százalékát visszaadta az ország Brüsszelnek. Az évi cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli, így az ország importra szorul.

(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)