A termeléshez kötött támogatások szintje a közvetlen uniós támogatási keret jelenlegi 3,5%-a helyett, 13%-ra fog nőni - mondta Czerván György a gazdálkodóknak a 2015-től várható új támogatási modellt bemutató rendezvénysorozat szegedi állomásán.

Az agrárgazdaságért felelős államtitkár fontos elemként említette, hogy a társadalom által is elfogadott, a valós teljesítményeken nyugvó termeléshez kötött jogcímek révén, a munkaintenzív, úgynevezett érzékeny ágazatok (pl. zöldség, gyümölcs, szarvasmarha) támogatására a jelenleginél nagyobb összeg lesz fordítható.

Fotó: Szilágyi-Bay Péter

Az államtitkár bemutatta az új támogatási rendszer kötelező érvényű, és önkéntesen alkalmazandó elemeit, majd hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nagy hangsúlyt fektetett a tagállamok számára önkéntesen bevezethető termeléshez kötött támogatási rendszerre, amelyet Magyarország is tervez alkalmazni. A jelenlegi rendszerben a termeléshez kötött támogatások igen szűk alkalmazására nyílt lehetőség. 2015-től ezen a területen gyökeres változásra számíthatnak a gazdák. A termeléshez kötött támogatások szintje a közvetlen uniós támogatási keret jelenlegi 3,5%-a helyett, 13%-ra fog nőni. Ennek keretében például a rizs, a tej és tejtermékek, a juh- és kecskehús, a marha- és borjúhús, a cukorrépa, valamint a zöldség és a gyümölcs szektorok juthatnak a termelés mértékétől függő forráshoz.

Fotó: Szilágyi-Bay Péter

Ezen felül 2015 után a fehérjenövények esetében is lehetővé válik a tagállami keretünk további 2%-át termeléshez kapcsolt támogatás formájában a gazdáknak juttatni. Magyarország célja a keret teljes felhasználása, elsősorban a munkaintenzív ágazatok támogatása. Ezzel együtt fontos megjegyezni, hogy a termeléshez/teljesítményhez kötött támogatások társadalmi elfogadottsága hazánkban kedvezőbb és foglalkoztatást megőrző szerepe is van. A konstrukció keretében a zöldség-gyümölcs, rizs, cukorrépa esetében a területi minimum küszöb 1 hektár.

Czerván György előadásában hangsúlyozta, hogy a Kormány a Nemzeti Agrárkamarával történt egyeztetetését követően tavaly év végén azt a döntést hozta, amely szerint az egyszerűsített területalapú támogatási (SAPS) rendszer 2021-ig érvényben marad. A jelenleg is működő SAPS rendszer továbbviteléről elmondta, hogy a magyar gazdák által már jól ismert konstrukcióról van szó, amely lehetővé teszi a közvetlen támogatások széleskörű igénybevételét és költségvetési keretösszegek teljes felhasználását is.

A KAP változásait bemutató sorozat következő előadása 2014. március 3-án, Hajdúböszörményben lesz megtartva.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)