A tisztánlátás érdekében a sertés áfakulcsának csökkentése a munkahelyvédelmi akcióterv része. A Kormány célja a mezőgazdaságban dolgozók munkahelyének megmentése, a tisztességes magyar vállalkozások megvédése a feketézőkkel szemben.

Orbán Viktor miniszterelnök ma reggeli, Kossuth Rádióban tett nyilatkozatával egyértelműen kihangsúlyozta, "ez a mostani áfacsökkentés igazságot tesz", mert esélyt ad a szabályokat betartó magyar gazdálkodóknak, hogy ők legyenek sikeresek, így pedig megmaradhatnak a munkahelyek. Nagyon megnőtt - a becsületesen gazdálkodó magyarok rovására - azok versenyelőnye, akik áfát csalnak az élő- és a félsertés előállításánál, vagy a magyarországi sertések helyett importból hozzák be az alapanyagokat.

Alaptalanok a szocialisták vádaskodásai, főleg olyanoké, akik a magyar húsipart a feketegazdaság melegágyává tették. A volt szocialista agrárállamtitkárnak úgy látszik nem fontos a magyar munkahelyek megvédése, hanem populista kampányjelszavakat hangoztatva, épp nem a kisfogyasztók érdekeit képviseli. Sokkal könnyebb cinikus és hangzatos kijelentéseket tenni, mint az ágazat valós problémáira megoldást találni. A jelenlegi magyar kormány a tettekben hisz, a Vidékfejlesztési Minisztérium mindent elkövet a sertéságazat fellendítése, és a munkahelyek megőrzése érekében.

A sertésstratégia célja, hogy az ágazatot az alapoktól tegye rendbe, ennek egyik lépése, hogy az élő és félsertés jelenlegi 27%-os áfa kulcsa 2014. január 1-jétől 22% ponttal, 5%-ra mérséklődik.

A Kormány döntésével az elő- és félsertés áfájának csökkentése jelentős mértékben hozzájárul a feketegazdaság kifehérítéséhez, a feldolgozóiparban a hazai sertések felvásárlását ösztönzi, ezáltal hozzájárul a sertésstratégia céljainak eléréséhez.

Az intézkedés eltérő oldalról, de előnyösen érinti mind a termelői, mind pedig a feldolgozói szintet. A termelők esetében megszűnik az a versenyhátrány, amit az import élőállatok és félsertések áfa-előnye jelentett. A feldolgozók likviditási helyzete is javul, hiszen az 5%-os áfa lényegesen kisebb finanszírozási igényt jelent a gazdálkodásban. A feketegazdaság elleni küzdelemben a kereskedelem ellenőrzése is az intézkedés hatásvizsgálatának tárgyát kell, hogy képezze. Az 5 százalékos áfakulcs mellett a magyar sertés vásárlása olcsóbb lesz a feldolgozók számára is, ami a fogyasztói árak kedvező alakulásához, és a hazai termékek kínálatának bővüléséhez is hozzájárulhat. Az intézkedésnek köszönhetően valamelyest az ár is csökkenhet, a döntés elsősorban a munkahelymegvédésről szól.

A közelmúltban a Kormány több intézkedést is hozott a nehéz helyzetbe került magyar húsipar és az állattartók megsegítése érdekében: támogatást nyújtott a Pápai Hús 1913 Élelmiszeripari Feldolgozó Kft. felé követeléssel rendelkező sertés élőállat beszállítók részére az európai uniós támogatási szabályok nyújtotta keretek között. A Gyulai Húskombinát és a Hajdú-Bét kisemmizett gazdálkodóinak is megoldást talált a kártalanításra.

A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) üdvözli a kormány döntését. A sertéságazatot érintő általános forgalmi adó mérséklése rendkívül nagy jelentőséggel bír a feketekereskedelemmel és az importtal szemben. Lehetőséget teremt a versenypozíció javítására, továbbá megalapozza a sertésstratégia sikeres megvalósítását is – erősítette meg a szakmai szervezet is.

A vizsgálatok eredményeit, valamint a költségvetés teherbíró képességét is figyelembe véve a kormány első lépésként az élő- és félsertés termékkörben vezeti be a könnyítést, és az itt megfigyelhető folyamatok és tapasztalatok vizsgálata után dönt majd arról, hogy milyen irányba terjeszti ki tovább az intézkedést.

Az alapvető élelmiszerek áfa-kulcsának csökkentése a Vidékfejlesztési Minisztérium részéről továbbra is kiemelt cél, a munka tehát itt nem fejeződött be, hanem a sertés-ágazati tapasztalatok vizsgálatával folytatódik, további termékkörök és ágazatok bevonásának lehetőségét szem előtt tartva.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)