Hosszú idő óta tartó viták után megállapodtak az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei Brüsszelben arról, hogy a következő két évben is a jelenlegi nagyságrendű, összesen félmilliárd eurós költségvetéssel folytatódik a legrászorultabb rétegek élelmiszer-ellátásának támogatása.

A magyar delegációt vezető Czerván György agrárgazdaságáért felelős államtitkár az ülés utáni sajtótájékoztatóján üdvözölte, hogy a magyar álláspontot is tükröző döntés született.

A tagországok közti jogértelmezési és politikai nézeteltérések miatt korábban úgy tűnt, hogy jövőre csak 110 milliós költségvetéssel működhet a program, 2013-ban pedig ideiglenesen meg is szűnhet, majd ezután - az évtized hátralévő részében -, várhatóan immár csak szociálpolitikai forrásokból folytatódott volna.

A mintegy negyedszázada futó program révén összesen jóval több, mint 10 millióan jutnak élelmiszersegélyhez a részt vevő uniós országokban, köztük Magyarországon.

A program egyenes folytatását korábban egy hat országból álló csoport akadályozta. Most elsősorban Németország álláspontjának megváltozása vezetett a kompromisszumhoz.

Mostanáig Svédország, Nagy-Britannia, Dánia, Csehország és Hollandia sem értett egyet a jelenlegi keretek meghosszabbításával.

A program segítségével eredetileg a mezőgazdasági termelőknél felhalmozódott élelmiszerfelesleget (az intervenciós készleteket) osztották el a rászorulók között. Később úgy módosították a programot, hogy bizonyos feltételek mellett a készletek piaci beszerzéssel is kiegészíthetőek legyenek.

Az Európai Bíróság azonban áprilisban úgy ítélkezett, hogy ez az utóbbi megoldás szabálytalan, a jelenlegi uniós rendelkezések csak a fölös intervenciós készletek erejéig teszik lehetővé a program működését.

A hat ellenző tagállam képviselői a viták során arra is hivatkoztak, hogy a segélyprogramot nem az agrárpolitika, hanem a szociálpolitika részeként kellene kezelni.

Franciaország és Németország most közös nyilatkozatot tett közzé, amely szerint jelenleg úgy látják, hogy a mostani program 2013 utáni folytatásáról nem lehet politikai konszenzust kialakítani.

Helyszíni források szerint Németország azzal a feltétellel adta be a derekát, hogy 2014 után a jelenlegi rendszer megszűnik.

Czerván György a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a magyar álláspont mindvégig támogatta a program folytatását. Magyarország is haszonélvezője ennek a programnak, és hazánkban, sajnos, szükség is van rá - hangsúlyozta az államtitkár.

Az Európai Unió élelmiszersegély programján keresztül 2010-ben Magyarországon a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal (MVH) szerződött 4 segélyszervezet 15,5 millió kilogramm élelmiszert juttatott el a rászorulóknak. Az adományokból 2 600 településen, mintegy 900 ezer ember részesült.

Dacian Cioloş, az EU mezőgazdasági biztosa a megállapodást üdvözölve jelezte: további erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a következő, téli időszakban is biztosítsák a program folytonosságát a késői jóváhagyás ellenére. A bizottság ebben számít az érintett jótékonysági szervezetek együttműködésére is - tette hozzá.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája, MTI)