Várhatóan a gabonafélék és az olajos növények kerülhetnek be abba a körbe, amely után fordított áfát kell fizetniük a felvásárlóknak, mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a "Hazai gabonaágazat jövője" című előadáson a 75. OMÉK harmadik napján.
A gabonaágazaton belül 30 százalékos a feketegazdaság aránya. A kormány ennek következtében vizsgálatot indított az áfával terhelt élelmiszerek köréről. Az általános forgalmi adó csökkentésére a gazdasági helyzet miatt jelenleg nincs lehetőség, ezért a kormány áfa-technikai megoldásban gondolkodik. Az új rendszer lényege, hogy a vevő által kifizetett áfa nem az eladóhoz kerül, hanem közvetlenül az államhoz. Júniusban Románia vezette be ezt az adózási lehetőséget, hazánk így abban bízik, hogy az EU gyorsan jóvá fogja hagyni fordított áfa bevezetési kérelmünket, tette hozzá az államtitkár.
Czerván György kiemelte, az idei búzatermés 70 százaléka malmi minőségű, összesen 4 millió tonna őszi búza került a magtárakba, ráadásul a 4,2 tonnás hektáronkénti termésátlag jóval felülmúlta a tavalyi hozamot. A kukorica termésmennyisége a 8 millió tonnán felüli országos hozamot is elérheti, ami hektáronként átlagosan 6,8 tonnás mennyiséget jelent.
Az idei termés bőven fedezi az ország élelmezési és takarmányszükségletét, sőt jelentős mennyiség jut a külpiacokra. Búzából az export az 1,5-1,7 millió tonnát is elérheti, míg az egyéb kalászosok kivitele 250-400 ezer tonna körül alakulhat. A kukorica képviseli hagyományosan a legnagyobb exportmennyiséget, ebből a termékből idén mintegy 4 millió tonnát adhatunk el a külpiacokon, hangsúlyozta az államtitkár.
A gabonaágazat eredményei – folytatta - jelentősen hozzájárulnak a magyar külkereskedelmi mérleg javításához.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)