Megjelent a Magyar Közlönyben a tavaszi fagykárokról szóló kormányhatározat. A kormány döntése értelmében összesen 13 milliárd forint áll rendelkezésre a májusi fagykárok mérséklésére. A három elemből álló intézkedéscsomag a becslések szerint a károk csaknem felét fedezi.
Azok a termelők, akiknek a terményeit a leginkább tönkretette a fagy mintegy 1,3 milliárd forint gyorssegélyt kapnak. Az előzetes számítások szerint 28-30 ezer hektár területről van szó.
A termelők mielőbbi talpra állása érdekében maximum 20 éves lejáratú, kamat- és banki költségmentes hitel felvételére is lehetőség nyílik 8 milliárd forint összegben. Emellett mintegy 4 milliárd forint jut a fagykárok mérséklésére az Agrárkár-enyhítési rendszerből.
A Fagykár Forgóeszköz Hitelprogram segítségével hosszú lejáratú forgóeszköz hitelhez juthatnak a fagykárt szenvedettek. A 100%-ban banki kamat- és költségmentes hitelt az a mezőgazdasági termékek elsődleges előállításával foglalkozó vállalkozás, mezőgazdasági őstermelő és családi gazdálkodó veheti fel, akinek ültetvényeiben kárt okoztak a 2011. tavaszi fagyok, és ezt a jogszabályokban foglaltak szerint igazolja is.
A hitel minimum 500 ezer, maximum 5 millió forint, az összeg arányos a károsodás mértékével. Ezen kívül az Agrárkár-enyhítési alapban is rendelkezésre áll várhatóan 4 milliárd forint, itt a kifizetésekre 2011 decemberében, illetve 2012 elején lehet számítani.
A májusi fagy több mint 32 ezer hektárnyi ültetvényben okozott kárt az országban, ami számszerűsítve 28-29 milliárd forintnyi kiesést jelenthet a gazdáknak.
Összesen 8784 termelő jelentett be a kormányhivatalokhoz fagykárt. Ebből 7035 termelő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, 640, illetve 368 termelő Bács-Kiskun-, és Pest megyében, további 216 termelő tett kárbejelentést Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből. A májusi fagy leginkább a Szabolcs megyei gyümölcstermesztő gazdaságokban okozott károkat. Különösen nagy, 80-100 %-os a veszteség a megye keleti tájain, de Szabolcs más területein sem számolhatnak a gazdálkodók 40 %-nál nagyobb terméssel.
A kormányhatározat itt olvasható.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)