A nagygazdaságok érdeke, hogy leállítsuk a földhaszonbérleti programot, ők tolják maguk előtt az ellenzéki pártokat, támadva az intézkedést. Monopolizálták az ágazatot, zsebre tették a támogatást. Most minden aljas vádat bevetnek, hogy megakadályozzák a tisztító folyamatokat, nem érdekük a kicsik megerősödése – mondta lapunknak Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Ismertette, tovább folytatják a programot, és újabb tízezer hektárnyi területet hirdetnek meg a gazdálkodóknak. Aláhúzta, egy feljelentés sem született még, hiszen minden bérleti szerződést törvényes eljárás során kötöttek. Így ezek inkább politikai támadások, amelyek mögött gazdasági érdekek húzódnak. Arra a kérdésre, hogy felmerült-e a távozása a kritikák miatt, azt felelte, azt a feladatot végzi, amit vállalt: „Talpra állítjuk a magyar mezőgazdaságot. Nem hagyjuk a családi gazdálkodókat elbizonytalanítani.”

A következő hónapokban tovább folytatjuk a programot, több tízezer hektárnyi területet fogunk a gazdálkodóknak meghirdetni A spekuláció ellen lép fel a kormányzat A nagygazdaságok érdeke, hogy leállítsuk a föld-haszonbérleti programot, ők tolják maguk előtt az ellenzéki pártokat, támadva az intézkedést. De mi nem hátrálunk meg, kibővítve folytatjuk a munkát – mondta lapunknak Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Kitért arra is, hogy egyetlen ügyben sem történt feljelentés, ellenfeleik alaptalanul hergelik a közvéleményt. 

– Az ellenzék és a volt államtitkár, Ángyán József arról beszél, hogy nem a helybéliek, hanem a Fideszhez közelálló oligarchák jutnak haszonbérlethez. Miért támogatják őket?

– Szó sincs erről, átlagosan harminc hektár körüli földterületet nyertek a pályázók. A rendszer eleve kizárja az oligarchákat, hiszen az 1200 hektár fölötti földhasználók nem is tudnak pályázni, ráadásul a meghirdetett terület nagysága alig éri el az összes termőföld egy százalékát. Magyarország történetében először hirdettünk meg ilyen méretű haszonbérleti pályázatokat. Húsz évre, állattartást vállaló, helyben lakó gazdálkodók nyerhetik el ezeket a földeket. 

– De aki most több száz hektárnyi földet nyert, az – a volt államtitkár számításai szerint – hektáronként százezer forintnyi támogatáshoz juthat évente egy kapavágás nélkül. Ilyen könnyű lenne?

– Ha ez igaz lenne, kígyózó sorban állnának a városiak is a földek mentén, hogy mezőgazdasággal foglalkozzanak. Kezdjük ott, hogy a földalapú támogatás – árfolyamtól függően – nem száz, hanem 55 ezer forint körül mozog. A bérleti díj húsz–harmincezer forint, amihez ha hozzávesszük az előírt állattartási költségeket, akkor a támogatást máris felhasználták. Látja, ez az, ami nem tetszik azoknak, akik eddig állattartás nélkül, jelképes bérleti díjért valóban tízmillió forintnyi nyereséget tudtak realizálni a szocialista kormányok alatt megköttetett állami földbérleteken. Ennek a földspekulációnak vetünk most véget! 

– De miért feltétele a pályázatnak az állattartás?


– Mert kitörési pont. Ezt az ágazatot szisztematikusan tönkretették az elmúlt húsz évben. A sertésállományunk tízmillióról hárommillióra csökkent, de drasztikus a fogyatkozás a szarvasmarhák számában is.
A piacon, a boltokban vásárlók eközben magyar hústermékeket keresnek, de a hiány miatt kénytelenek beérni külföldi termékekkel. Egyértelmű célunk volt a kormányváltáskor megállítani ezt a tendenciát, sőt húsiparunkat vezető ágazattá kell fejleszteni. A rendkívül sok munkával járó állattartás mellett azért is feltétele a haszonbérlet-szerződéseknek, mert ehhez alkalmazottakra van szükség, azaz csökken a vidéki munkanélküliség, nő a helyi foglalkoztatottság. 

– Elveszítjük a vidéket! – mondta Ángyán József a szerződések kapcsán. Elveszítik?

– Ki és miért is veszítené el? Azokkal szerződünk, akik pályáznak, és a legjobb feltételekkel jelentkeznek. Azokkal nem tudunk szerződést kötni, akik nem adnak be pályázatot. De azt is el kell fogadni, hogy a pályázat verseny, van, aki nyer, s van, aki veszít, egész egyszerűen nem nyerhet mindenki. Persze a veszteseknek fáj a kudarc, és minden lehetőséget megragadnak, hogy befeketítsék a győzteseket. Néhány esetben ez zajlik most is. 

– De azt az ellenzéki vádat még ön sem cáfolta, hogy a Fidesz politikusainak családtagjai, ismerősei több helyen is győztek.

– Higgye el, MSZP-, LMP és Jobbik-szimpatizánsok is lehetnek az eddigi csaknem hatszáz győztes között, ugyanúgy, ahogy Fidesz vagy KDNP-pártiak is. Létezhetnek olyan győztesek, akik soha nem politizáltak. Mi ezt nem tudjuk, nem mérlegeljük, csak a szigorú pályázati kiírást vesszük alapul.

– Az ön családtagjai nyertek földet?

– Az én családomtól a történelem során az állam eddig még csak elvett földet, adni nem adott. A gazdálkodással foglalkozó rokonaim a saját földjüket művelik. Nem áll szándékában egy családtagomnak sem haszonbérleti pályázaton indulni. 

– Mi a helyzet a barátaival, ismerőseivel?

– Karcagon élek, húsz évig polgármester voltam, tíz év országgyűlési képviselői munka áll mögöttem. Bizony arrafelé mindenki az ismerősöm.
Ráadásul nagyon sokan úgy is hivatkoznak rám, hogy nem is szoros az ismeretség. Erről nem tehetek. 

– De nézzük a nagy port felvert eseteket. Ön szerint szerencsés például az, hogy a miniszterelnök szülőfalujának polgármestere, a Puskás Ferenc Futballakadémia vezetője is nyert a haszonbérleti pályázaton?

– Az ön által említett Mészáros Lőrinc nem nagyvállalkozó, pláne nem oligarcha. Évek óta gazdálkodással foglalkozik, hangsúlyozom, olyan föld haszonbérleti jogának megszerzése miatt is támadják, ahol más pályázó nem is indult. A bírálóbizottság mit tehetett volna? Az nem lehet kizáró ok, hogy valaki futballakadémiát vezet, polgármester vagy épp ismeri Orbán Viktor miniszterelnököt. Javaslom, nézzék meg a miniszterelnök Facebook-profilját. Elég sok ismerőse van. Közülük senki nem pályázhat?
Lássuk be, ez a kormányfő elleni alaptalan támadások egyike, amelyeket a balliberális lapok gyártanak. Nemcsak a Fejér megyei ügyekkel összefüggésben, de általában a haszonbérlet-szerződésekkel kapcsolatos rágalmazásokat tartalmazó közlések miatt minden érintett sajtótermék ellen megtesszük a szükséges jogi lépéseket. 

– Mit gondol, kiknek az érdeke a zavarkeltés?

– Az MSZP, az LMP, a Jobbik parlamenti erőként, az Élőlánc Magyarországért parlamenten kívüliként támadja a programunkat. Szerintem a nagygazdaságoknak áll az érdekében, hogy leállítsuk a haszonbérleteket, ők tolják maguk előtt ezeket a pártokat.
Ráadásul tény, hogy nemsokára megkeressük ezeket a nagygazdaságokat, és arra fogjuk kérni őket, vállaljanak részt a családi gazdaságok földhöz juttatásában. A következő hónapokban tovább folytatjuk a programot, és további több tízezer hektárnyi területet fogunk a gazdálkodóknak meghirdetni. De ugyancsak átvesszük a MÁV és a honvédség által nem használt földeket is. Emellett feltett szándékunk, hogy rendezzük az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatos zűrzavart is. Tudni kell, hogy jelenleg mintegy kétmillió hektár termőföldet érint ez az intézkedés. A jogszabály szerint a június elsejéig kérelmezett földmegosztás költségét az állam viseli. Az önálló ingatlan kialakítása iránti kérelmet legkésőbb eddig lehet benyújtani a területileg illetékes körzeti földhivatalhoz. 

– Ha folytatódik a haszonbérleti program, minden bizonnyal az ellenzék és a sajtója újabb botrányokkal áll elő. Már fel is szólították a lemondásra – távozik?

– Azt a feladatot végzem, amit vállaltam: talpra állítjuk a magyar mezőgazdaságot. Nem hagyjuk a családi gazdálkodókat elbizonytalanítani, hiszen művelni akarják a most elnyert földjüket. Egyetlen feljelentés sem született még, hiszen minden bérleti szerződés törvényes eljárás során köttetett. Ezek inkább szokásos politikai támadások, amelyek mögött gazdasági érdekek húzódnak meg. Engem csak erősít, hogy a régi, elmúlt húsz évben kialakult földszerkezet fenntartói támadják elhatározásainkat.
Gondoljon bele, egyes nagygazdálkodók monopolizálták az ágazatot, zsebre tették a támogatást. Most nyilván minden aljas vádat bevetnek, hogy megakadályozzák a „tisztító folyamatokat”. Nekik nem érdekük, hogy új szereplők jelenjenek meg a mezőgazdaságban, hogy megerősödjenek a kicsik. Eszem ágában sincs távozni, véghezvisszük a kormányprogramunkat, erre kaptunk, erre kaptam felhatalmazást a választóktól.

(2012. május 19. Magyar Hírlap, Pindroch Tamás)