Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter cikke Spanyolország legnagyobb példányszámú agrárlapjában, az Agronegocios-ban.
Magyarország az Európai Unió soros elnöke
2011. január elsejétől fél évre Magyarország tölti be az Unió soros elnöki tisztét. Fejlődésünk, versenyképességünk összekapcsolódik az Európai Unió belső fejlődésével és globális versenyképességének alakulásával, ezért elsődleges célunk az integrációs folyamat erősítése. Spanyolország, Belgium és Magyarország az első elnökségi trió, mely teljes egészében a Lisszaboni Szerződés rendelkezései alapján dolgozik. Olyan – az elnökségeken átívelő – kérdések uralják az Európai Unió napirendjét, amelyekben lényegi előrehaladást közös megközelítéssel, a három tagország együttműködésében lehet elérni. A magyar elnökség a trió programja alapján fogja folytatni a mezőgazdaság területén végzett munkát. A Tanácsi rendezvényeket „hungarikumokkal ízesítjük”, hogy mindannyiunknak erőt adjon ehhez a munkához.
A Közös Agrárpolitika jövője
A magyar elnökség alatt napirendre kerülő agrárdossziék közül kiemelt jelentőségű lesz a Közös Agrárpolitika jövőjét, költségvetési helyzetét meghatározó bizottsági közlemény tárgyalása. A mezőgazdaság Európának, politikai és gazdasági fejlődésének alapértéke, stratégiai ágazata. A Közös Agrárpolitika jövője ezért Európa egyik kiemelt kérdése. Egyetértünk azzal, hogy Európának erős és közös agrárpolitikára van szüksége 2013 után is, a mezőgazdaság érték, fontos jövedelemkereseti ágazat, a biztonságos élelmiszerellátás garanciája és fontos szerepe van a modern, fenntartható környezetkímélő gazdasági modellben is. Fontos, hogy a célok eléréséhez a költségvetés elegendő forrást biztosítson. Az a törekvésünk, hogy Európa mezőgazdasága dinamikusabbá, versenyképesebbé és hatékonyabbá váljék, a KAP az új kihívások kezeléséhez megfelelő eszközökkel és mozgástérrel rendelkezzen, erősödjön a környezettudatosság. Fontosnak tartjuk a II. pillér, a vidékfejlesztési politika erősítését valamint a támogatási rendszer egyszerűsítését. Megfelelő szintű jövedelemtámogatás nélkül sok gazdaság kénytelen lenne felhagyni a termeléssel. A szükséges változtatásoknak biztosítani kell az összhangot a mezőgazdaság gazdasági, környezetvédelmi és szociális funkciói, valamint a vidékfejlesztés között. A pénzügyi válság megerősítette, hogy a piac önmagában nem képes mindent megoldani. A mezőgazdasági termelés speciális jellegéből adódóan szükség van piaci intézkedésekre, a piaci folyamatok felügyeletére, szabályozására.
A magyar elnökség fontosnak tartja a jelenleginél méltányosabb támogatási rendszer kidolgozását.
Magyarország eltökélt abban, hogy a KAP-ról minden tagállam véleményét figyelembe véve olyan tanácsi következtetést tegyen le az asztalra, melyet a miniszterek 2011. márciusában a Tanács ülésén egyhangúlag elfogadnak.
Európa felelős a fenntartható agrárgazdaság fejődéséért, az élhető vidékért, értékeinek, sokszínűségének megőrzéséért. A KAP jövőjére adott válaszoknak ezt tükröznie kell, nincsen más választásunk.
Szigorú élelmiszerbiztonság és transzparens árképzés
A biztonságos élelmiszerellátás érdekében az uniónak el kell érnie, hogy a harmadik világból származó élelmiszereknél ugyanazokat a standardokat alkalmazzák – az állatjólét és a környezetvédelem területén, mint amilyeneket Európában használnak.
Nagy jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy az élelmiszerlánc egészén belül transzparens árképzés valósuljon meg. Fontos, hogy az élelmiszertermelő mezőgazdasági vállalkozás számára hasznot hozzon tevékenysége, és azt fenn tudja tartani. Az uniós jogban jelenleg nincsen olyan szabályozás, amely lehetővé tenné, hogy az egyes élelmiszerláncok erőfölénye ellen védekezni lehessen. Egy méltányosabb jövedelem-megosztás érdekében ezért fontosnak tartjuk a termelők pozíciójának erősítését az élelmiszerláncon belül.
Valamennyi tagállam számára kiemelt jelentőségű az élelmiszerek minőségének biztosítása. Folyamatban van a földrajzi árujelzőkről szóló rendeletet és a hagyományos különleges terméknek minősülő mezőgazdasági termékekről és élelmiszerekről szóló rendelet módosítása, ami a közel két évtizede létező szabályozási struktúrát és eljárásrendet váltja majd fel és az eredetvédelmi célokat és érdekeket jobban fogja szolgálni.
A tejpiac stabilizálása
Fontos kérdés, hogy a tejpiaci helyzet tartós és megnyugtató kezeléséhez szükséges feltételeket megteremtsük, elősegítve a termelői jövedelmek stabilizálását. Tudjuk, hogy az ágazat stabilizálása politikai szempontból is kiemelt fontosságú. Az a célunk, hogy a tej és tejtermék ágazat szereplői számára pozitív változásokat hozó javaslatok mielőbb életbe lépjenek.
Halászati együttműködés a spanyolokkal
Magyarország a trió keretében különösen szoros együttműködést alakított ki Spanyolországgal halászati ügyekben. A külső koordinációs üléseken, partner megállapodásoknál számít a spanyol fél szakmai tapasztalataira, koordinálására és támogató képviseletére.
(kormany.hu)