Fazekas Sándor beszéde a magyar állami és üzleti delegáció látogatásán a montenegrói Podgoricán, 2012. szeptember 18-án.

Tisztelt Miniszter Urak, Alelnök Úr, tisztelt Diplomaták, Hölgyeim és Uraim!

Minden ember, minden nemzet előtt akkorára tárul ki a világ, ameddig a baráti szálai elérnek.

Az Adriának és a szemkápráztató Dinári-hegységnek köszönhetően montenegrói barátaink az ország életéből vett példákkal támaszthatják alá a szavamat. Akár a tengerben merül mélyre a búvár; akár a meredek hegycsúcsokat hódítja meg a hegymászó, azért érezheti magát biztonságban, mert tudja, hogy a biztosító kötél másik végén olyan partner áll, akiben száz százalékig megbízhat.
Ilyen szoros kötelék fűzi össze Montenegrót Magyarországgal. Az Önök szíves meghívását követően elég volt elindulnunk a baráti szál mentén, és el is vezetett minket a mai találkozóig.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium Magyarország legaktívabb tárcája az ikerintézményi programok területén. Ezt a kimagasló teljesítményt a partnerországok körébe tartozó Montenegrónak is köszönhetjük. Az április óta futó 700 ezer euró költségvetésű projekt keretében minisztériumunk, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok növényvédelmi szakértőket bocsátottak a montenegrói hatóságok rendelkezésére.

Magyarország mezőgazdasági ország, ezért nagyon fontos számunkra, hogy a jó környezeti állapotot fenntartsuk, valamint az egészséges, kiváló minőségű, szermaradvány-mentes magyar élelmiszerek hírnevét megőrizzük. Örülök, hogy Montenegróval éppen ezen a kiemelt területen működhetünk együtt. A magyar szakemberek készséggel osztják meg Önökkel a növényvédelem terén gyűjtött tapasztalataikat az ikerintézményi program keretében.

Bízom benne, hogy a sikeres együttműködés újabb közös programok előfutára lesz, hiszen minisztériumunk örömmel vesz részt további előcsatlakozási pályázatokon, Twinning projektekben.

Mi, magyarok úgy érezzük, hogy Montenegró mielőbbi csatlakozásával egy igazi gyöngyszemmel lesz gazdagabb az Európai Unió. Mindenben támogatni fogjuk az Önök országát, és továbbra is keressük az együttműködés újabb lehetőségeit a mezőgazdaság, a környezetvédelem, a kutatás-fejlesztés, a technológia- és tudástranszfer, a vidékfejlesztés terén, valamint az agrár- és élelmiszerkereskedelem növelésében.

Említve az egészséges élelmiszereket, helyénvaló, ha Szent-Györgyi Albert gondolatával zárom köszöntőmet. A Nobel-díjas magyar orvos, biokémikus a C-vitamin kutatójaként vált híressé szerte a világon: „Minden ország akkora, amennyivel hozzájárul az emberi haladáshoz.”

Kívánom, hogy a közös együttműködés Montenegró és Magyarország között, ennek jegyében tegye nagy nemzetté országainkat.

(Vidékfejlesztési Minisztérium)