A miniszter a „Törökszentmiklós méltán büszke kistérségi központ” városrehabilitációs pályázat Kulturális Központ és Kossuth tér átadó ünnepségen köszöntőt mondott.
A magyar életfa ezer éve eresztett gyökeret az európai rögbe. Kelet népe napnyugaton lelt új hazára. István király bölcsen megkeresztelte Géza fejedelemségét, Szent László pedig pajzsával óvta európaiságunk, magyarságunk, és karddal kelt hitünk védelmére. Ezt a tetté vált gondolatot Teleki Pál, a tudós államférfi így fogalmazta meg: „A magyar világnézet három részből, három tényezőből tevődik össze: az egyik a magyarság, a magyar mivoltunkból származó elem, a másik az európai elem, és a harmadik a kereszténység.”
A görbe szablyát nyugatias pallosra cseréltük hát, kőből emeltünk templomot és hazafiságból kovácsoltunk nemzetet. De jöttek nyugalmasabb korok is, a nemzetépítés és teremtő gyarapodás esztendői. Így fejlődött lépésre-lépésre a magyar vidék, a Tiszántúl, s benne az önök pátriája is. Erre utal Törökszentmiklós címerében a széttárt szárnyú galambmadár, a békesség és a szüntelen megújulás örök jelképe.
Most is a fejlődést szülő alkotómunka jegyében gyűltünk össze itt, Jász-Nagykun-Szolnok megye új kulturális centrumában. Hiszen van mit ünnepelni: büszkén számba vehetjük a méltó otthonra találó Művelődési Központ, a csinosabbá lett Kossuth tér mellett a megszépülő késő barokk református templomot is. A nemzeti értékőrzés így ölt testet a jelenben, a múlt így válik lélegző valósággá a mindennapokban. S alkalomadtán hallgatnunk kell a régiekre: hiszen van állandóság a népünk történelmében, s ez a magyar hitvallás, a nemzeti látásmód.
„Külső körülményeit számtalanszor változtatá; de ismétlem: sajátos ősi fogalmaiban alapuló világnézete maig a régi, az mint volt századok előtt.”- mondotta egykor Ipolyi Arnold, az új kulturális intézmény névadója, aki a helyi templom plébánosaként tudományos munkássága mellett közéleti szerepet is vállalt. Mert vallotta: a közművelődés szolgálata erény. Erény, mely a helyi kisközösség legfőbb rendező elve. Mérce, mely lendít a városok és falvak sorsán, s lám most itt az eleven példa rá: a megújuló Törökszentmiklós.
A példaadó elődök nyomába szegődve új fejezet kezdődött a település történetében. Sikeres önépítésre sarkallta törökszentmiklósiakat a neves elődök törekvése. Az elvégzett munkában most nyert értelmet a közös akarat. Eredményes volt a helyiek kiállása saját érdekeik és értékeik védelmében. Ezen a jó úton haladjanak tovább, hogy egész Magyarország mintát lásson a kisközösségek összefogásában. A nemzeti együttműködés ideájában.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)