A Magyar Máltai Szeretetszolgálat tevékenysége az árvíz elleni védekezésben 2013.06.08.

Kozma Imre atya a védekezésről
Győrtől Budapestig az árvízzel fenyegetett dunai településeket látogatta végig Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke. Tapasztalatait utólag úgy összegezte, feltűnőnek találta, hogy a gátakon dolgozók milyen jókedvűen végzik a munkájukat, annak ellenére, hogy keményen helytállnak, ami még a középiskolás fiatalokra is igaz. Vidámság, jókedv jellemezte a gátakon dolgozókat. Másodjára a szervezettséget emelte ki, a védekezés mindenütt rendben szervezetten zajlott. A legfontosabbnak viszont az emberekben megnyilvánuló segítőkészséget nevezte.

A védekezés lelki üzenetét Kozma Imre atya így fogalmazta meg: „Az ember kiszolgáltatott, amikor a természet erőivel szembesül. Védekezik, gátat épít, azután várja, elegendő-e, amit szembe tudott állítani vele. Érdekes volt hallgatni, hogy a tábornokok, és a miniszterelnök is a jóistent emlegetik, amikor a természet erői és az ember erői feszülnek egymásnak, és a találékonyság, a tudás és az erkölcsi tőke adódik össze. A Duna mentén most akkora lelki erő gyűlt össze, ami egészen rendkívülinek tűnik. Sok a tenni akaró ember, és ezt magától értetődő természetességgel fejezi ki. Ez az, ami igazi tényező a mi életünkben.”

Élelmezés a műveleti területen
Győrújfalu kiürítését követően a veszélyeztetett gátszakaszon óriási erőket összpontosított a katasztrófavédelem, már az egyenruhák sokféleségét sem volt egyszerű összeszámolni. A területen ott állt a Máltai Szeretetszolgálat mikrobusza is, ami időről időre több száz embernek való szendvicset, ásványvizet és kávét vitt a helyszínre, de a második fordulót követően már naptejjel és szúnyogriasztóval is kiszolgálta a védekezésben résztvevőket.

Ellátás éjjel-nappal
A korábbi védekezési vonalakon több helyszínen is befejeződött a gátak magasítása, ahol elkészültek a védelmi vonalak, már csak a katasztrófavédelem ügyeletesei maradtak a helyszínen. Máshol viszont új helyszínekre kértek ellátást például Komárom térségében. A védekezésben résztvevő egységeket kiszolgáló Szeretetszolgálat így továbbra is több mint harminc helyszínen látta el a gátakon dolgozókat. A máltai járművek átlag háromóránként indultak bázisaikról.

(Magyar Máltai Szeretetszolgálat)