Országosan 28 helyszínen várták reggelivel a kerékpárosokat csütörtök reggel, a Bringázz a munkába! (Bam!) keretében tartott eseményen meghirdették a diákokat biciklire szólító Bringázz az iskolába! kampányt is. Az eseményen a kerékpáros aktivistákkal együtt reggelit osztott a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára, Hegmanné Nemes Sára is, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumából Sipos Imre köznevelésért és Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár is.
Több budapesti helyszínen és számos vidéki városban a Magyar Kerékpárosklub önkéntesei kakaóscsigával, szendvicsekkel, gyümölccsel, édességgel és üdítőitalokkal várták a kora reggel két keréken munkába vagy iskolába tartókat.
Az eseményhez kapcsolódó budapesti sajtótájékoztatón elindult a Bam! iskolásokat megszólító kampánya is, amelyet a Magyar Kerékpárosklub a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériumának közreműködésével először idén hirdetett meg.
Az új, Bringázz az iskolába! rendezvénysorozatot azért indítottuk, hogy erősítsük a fiatalok környezettudatos nevelését – mondta Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára. Mindezek mellett az is fontos, hogy gyermekeinket meg is kell tanítanunk arra, hogy megfelelő módon közlekedjenek a kerékpárral, és mindenki, kerékpáros és autós egyaránt figyeljen egymásra – tette hozzá Hegmanné Nemes Sára. Az államtitkár elmondta még, hogy az elmúlt években több mint 60 milliárd forint értékben épültek Magyarországon kerékpáros létesítmények.
"A köznevelésben a mindennapos testnevelés bevezetésével rengeteget tettünk a fiatalok egészségéért, de akkor lehetünk majd igazán elégedettek, ha a "kötelező" szó nélkül is a mindennapok részévé válik a testnevelés és a mozgás. Ehhez nagy segítséget nyújtanak az ilyen programok is" - mondta el Sipos Imre.
Maruzsa Zoltán hangsúlyozta, hogy az egészséges életmód lehetőségét nem csak 18 éves korig, hanem azt követően, az egyetemeken és főiskolákon is biztosítani kell. Ezért fontos, hogy a Bam! és a hasonló programok elérjék ezeket az intézményeket - mondta a helyettes államtitkár.
A kampányra eddig mintegy 50 iskola regisztrált, a legtöbb gyereket megmozgató, "legbringásabb" tanintézményt a tervek szerint kerékpártárolóval díjazzák majd – közölte László János a Magyar Kerékpárosklub elnöke. Hozzátette: cél az is, hogy a szülők nyugodt szívvel engedjék el két keréken gyermekeiket az iskolába, ennek érdekében pedig a kerékpárosklub az Országos Balesetmegelőzési Bizottsággal karöltve rövidesen megkezdi Együtt közlekedünk! című kampányát is. A kezdeményezés alapgondolata szerint a mindennapi kerékpározás akkortól válik biztonságossá, ha az utakon különböző járművel közlekedők kölcsönösen megbíznak egymásban. A kampány várhatóan novemberben indul.
A Bam! szeptember 23-a óta tartó – és október 25-én záruló – kampányának keretében eddig több mint hatezren regisztráltak, közülük mintegy 1600 fő először jelentkezett a programra, a résztvevők a mai napig már mintegy félmillió kilométert tettek meg.
A kerékpárosklub adatai szerint Magyarországon a népesség 47 százaléka használja kerékpárját közlekedésre vagy túrázására. A kerékpárt közlekedésre használóknak pedig ez vált a fő közlekedési eszközévé: 14 napból átlagosan 9,2 napon kerékpároznak.
(MTI)