2010-ben a kormányzat többek között arra kapott kétharmados felhatalmazást a választóktól, hogy felelős intézkedések révén megállítsa a nemzeti vagyon kiárusítását és elértéktelenedését. A kormány lezárta az előző időszakot, egyúttal kimondta, hogy befejeződött a tömeges privatizáció, és megteremti a vagyonkezelési viszonyok átláthatóságát – mondta el Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára 2013. július 26-án, a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban, az erdélyi Tusnádfürdőn.
Az idén huszonnegyedik alkalommal megrendezett programsorozat pénteki napján az államtitkár „Európa a gazdasági válság után” címmel tartott előadást, amelyben kifejtette, hogy az állami vagyongazdálkodás fő feladata a stratégiai portfolió menedzselése, az állami vagyon gyarapítása és értékének növelése.
Az államtitkár kiemelte, hogy a közösség érdekében a kormány erős állam megteremtésére törekszik, és helytelen gyakorlatként értékelte, hogy a korábbi kormányok gyengítették az állam tulajdonosi szerepét. Mint mondta: ma az egyik legfontosabb törekvés, hogy a nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű ágazatokban és vállalatokban helyreálljon és megerősödjön az állam tulajdonosi szerepe. Erre azért van szükség, mert politikai vállalkozóként az államnak a hosszú távú társadalmi és közösségi érdekeket kell érvényesítenie – tette hozzá Hegmanné Nemes Sára.
A vagyonpolitikáért felelős államtitkár beszédében kifejtette: ha az Európai Unió nem tud megoldást kínálni a devizahitelesek ügyére, a kormány a Nemzeti Eszközkezelő rendszerével folyamatosan új lehetőségekkel siet a bajba jutottak segítségére. Ha a nemzetközi bankok nem finanszírozzák a hazai vállalkozókat, az állam a hazai pénzintézeti rendszer létrehozásával, a Takarékbank tulajdonlásával fogja elősegíteni a hitelezés élénkítését. Ha a rezsicsökkentés miatt a közműszolgáltatók magántulajdonosai a továbbiakban nem tudnak extraprofithoz jutni, és „ki akarnak szállni”, az állam kész a tárgyalásokra, hogy átvegye a stratégiai közműszolgáltató cégek tulajdonjogát.
A Pro Minoritate Alapítvány által szervezett nyári szabadegyetemen az érdeklődők elismert szakemberektől, politikusoktól hallgathattak előadásokat a Magyarországot és Romániát érintő aktuális gazdasági és politikai kérdésekről. Idén a témák között szerepelt a gazdasági válság, az energiapolitika, a környezetvédelem, a kárpát-medencei magyar felsőoktatás és más időszerű nemzetpolitikai témák.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)