A Kormány az otthonok védelmében egy teljes körű védelmi rendszert épített ki, amely minden, a hitelválság okozta reális élethelyzetet lefed. Az egyik leghangsúlyosabb védelmi pont a végtörlesztésen kívül a legnehezebb helyzetbe került hiteladósokat segítő otthonmentő program, amelyet az állami tulajdonú Nemzeti Eszközkezelő Zrt. működtet – mondta Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára a Nemzeti Eszközkezelő működését bemutató sajtótájékoztatón, 2011. december 9-én, Budapesten.
Az Otthonvédelmi Akcióterv egyik legfontosabb eleme a Nemzeti Eszközkezelő létrehozása volt, amely azoknak a rászoruló családoknak nyújt segítséget, akik tartósan képtelenek ingatlanfedezetű hitelüket törleszteni, és nehezen megszerzett otthonukat a hitelező kényszerértékesítésre kijelölte. A Kormány szándéka szerint egy család sem kerülhet az utcára hitele bedőlése miatt. Az Országgyűlés által december elején elfogadott törvény képes hozzásegíteni a családokat otthonuk megtartásához – fejtette ki Hegmanné Nemes Sára.
A Nemzeti Eszközkezelő által biztosított konstrukcióban az állami vállalat megvásárolja a meghatározott feltételeknek megfelelő tulajdonostól a lakóingatlant. E konstrukció eredményeként a családok nem vesztik el otthonukat, bérbe vehetik, és így nem kell hitelük bedőlése miatt elhagyniuk azt – ismertette a Nemzeti Eszközkezelő működési alapelvét az államtitkár.
Hegmanné Nemes Sára elmondta: a program működését szabályozó törvény több részvételi feltételt határoz meg az adós meglévő hitelére és szociális helyzetére vonatkozóan. A bekerülési feltételek a rendszer első időszakának tapasztalatai és a rendelkezésre álló források fényében már akár 2012 második félévében is megváltozhatnak, hogy a program jobban segítse a Kormány otthonvédelmi céljait – tette hozzá az államtitkár.
A vagyonpolitikáért felelős államtitkár elmondta: az állami vagyon körébe kerülő ingatlanokat nem tervezi hosszú távon megtartani az állam, mivel a program végső célja a biztonságos otthon körülményeinek megteremtése. A bérlővé váló hiteles pénzügyi helyzetének stabilizálódásával kezdeményezheti lakóingatlana visszavásárlását.
Az Országgyűlés javaslatára a törvény 2012. január 1-jén lép hatályba, ami lehetővé teszi, hogy a Nemzeti Eszközkezelő otthonmentő programja felkészülten fogadja a 2012 első negyedévében kényszerértékesítésre kijelölt ingatlanok rendszerbe kerülését is – húzta alá Hegmanné Nemes Sára.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)