Interjú Hegmanné Nemes Sárával a TV2 Mokka című műsorában, 2013. május 10.

Kisebb lakást kaphatnak azok a bebukott devizahitelesek, akik már a rezsijüket sem tudják fizetni. A részletekről kérdezem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkárát, Hegmanné Nemes Sárát. Kezét csókolom, államtitkár asszony, köszönöm szépen, hogy eljött hozzánk, hogy itt van.

Jó reggelt kívánok!

Milyen alternatív megoldásokat kínál most a kormány, most ez hogy néz ki azoknak, akik nem tudják fizetni a rezsit?

Ugye jelenleg a Nemzeti Eszközkezelő az otthonteremtési program része, illetve a devizahitelesek, bedőlt devizahitelesek megsegítésének egyik eleme. Ugye a Nemzeti Eszköz-kezelő azoknak a lakását veszi meg, akik semmilyen módon nem tudták megoldani a devizahitelüket, és gyakorlatilag kényszer értékesítésre jelölte ki a bank a lakásukat. Ezt az állam, illetve a Nemzeti Eszközkezelő megvette és bennmaradnak bérlőként. Ugye jelenleg több, mint háromezer ügyet kezel a Nemzeti Eszközkezelő és abból látszik, hogy természetesen, vagy sajnos ezek a devizahitelesek sok esetben nem csak a devizahitelt nem tudták törleszteni, hanem a rezsiket sem tudták fizetni, ezért aztán, hogy ezt megakadályozzuk, megelőzzük, indítunk egy programot, amelynek egyik eleme lenne ez, az, hogy ez a program, amely arról szól, hogy gyakorlatilag kisebb lakásba, vagy ne adj' Isten alacsonyabb rezsijű lakásba költözhetnének.

Vagy mondjuk úgy, hogy egy kisebb komfortfokozatú lakásba.

Így van...

Az első kérdés az az, hogy mi lesz azokkal a lakásokkal, amik üresen maradnak? Szerintem ön is tudja - mindannyian tudjuk-, hogy azért meglehetősen pang most a piac, tehát nehéz lenne azokat értékesíteni.

Nem is kívánjuk értékesíteni, hiszen a Nemzeti Eszközkezelő programjának első része az, hogy a bérlő bennmarad és jelenleg - most már meghosszabbítva - öt évig visszavásárol-hatja a lakását, tehát megvan a lehetősége. Viszont, hogyha ebben a lakásban benne marad fűtés, világítás nélkül és nem tud fizetni sem rezsit, sem közüzemi díjak mellett mondjuk bérleti díjat sem, hat hónap után ki kellene lakoltatni a jogszabályok szerint. Miután azt mondta a kormány, hogy senki nem maradhat fedél nélkül, mindenképpen megoldást kell találni rá, hogy mit teszünk velük. Akik együttműködők, azok a program keretében részletfizetési kedvezményt kaphatnak, adott esetben a közműszolgáltatóktól, hiszen ez egy segítő szolgáltatás lenne. Megbeszélnénk sok esetben azt velük, hogyha vállalják, kisebb lakásba költözhet, alacsonyabb rezsijűbe 12 hónapra azaz egy évre határozott időre, és lenne lehetősé, hogy visszavásárolja a régi lakását. Csak azoknak a lakásáról lehetne szó, hogy az állam eladja - de nem most, hanem évek múlva - aki semmilyen módon nem együttműködő és nem hajlandó vállalni a programban való részvételt, illetve a rezsijét sem fizeti.

Kimondta a kulcsszót, hogy együttműködő. Mennyire kell együttműködőnek lennie az állampolgárnak ahhoz, hogy ő ezt a lehetőséget elnyerje, amit önök most biztosítani kívánnak neki? Szóval nyilvánvalóan, aki már hónapok, fél évek óta eladósodott rezsiileg - bár akkor ezek szerint már ki kellett volna költöztetni, hogyha a jogszabályt nézzük -, de szóval mennyire kell, hogy együttműködjön, mennyire kell a rezsit fizetnie ahhoz, hogy ezt a segítséget megkapja?

Ugye ezek a devizahitelesek gyakorlatilag a törlesztés alól mentesültek már. De az minimum elvárás, hogy aki valahol lakik, annak a rezsijét fizesse. A kormány az általános rezsicsökkentés keretében mindenkinek segítséget nyújt, hogy alacsonyabb közüzemi díjai legyenek, tehát az minimum elvárás, hogy mondjuk a fűtés, világítást fizesse, ahol lakik. Abban az esetben, ha nem tudja vállalni, kisebbe át tud menni, de természetesen azt elvárjuk tőle, hogy mindent megtegyen azért, hogy álláskeresőként munkát találjon - ehhez szintén megadjuk a segítséget -, együttműködjön abban, hogy akár részletfizetést vállaljon, tehát minden módon próbálja azokat az alaptörlesztéseket kifizetni, amely kötelezettsége mindenkinek, aki lakik valamilyen lakásban.

Világos.

Hegmanné Nemes Sára: A nagyon nem együttműködő, azzal sajnos most sem tudnánk mit kezdeni, de megpróbáljuk megakadályozni azt, hogy fedél nélkül maradjon.

Itt azt lehetett olvasni, hogy 305 ingatlant - nem tudom pontosan, hogy milyen ingatlanokról van szó - amelyeket most nézegetnek, és, hogy van köztük olyan is, ami - hogy úgy mondjam - ilyen közösségi ingatlan, tehát oda egyszerre több családot lehetne bezsúfolni. Én nem tudom, hogy ez mennyire szerencsés, hogy ilyen nem túl jó helyzetben lévő családokat egy helyre összeteszünk, nem biztos, hogy fölfelé húzzák egymást, hanem inkább lefelé nyomják. Gondolok itt munkásszállókra és egyéb ilyen kollégiumi elhelyezésre, vagy ilyen szerű elhelyezésre.

Hát alapvetően önálló házakról, illetve önálló lakásokról van szó, tehát akik vállalják ezt a programot, azok ilyen önálló bérlakásba fognak költözni. Kvázi olyan, mint egy önkor-mányzati bérlakás, csak állami bérlakás. A végső megoldás lehet az, hogy átalakítunk kollégiumokat adott esetben. Ennek a pontos elemeit most vizsgáljuk, de ahogy mondtam, alapvetően nem ez a cél és nem erről van szó, hanem arról van szó, hogy kisebb rezsijű lakásba, kvázi társasház jelleggel költöz-zenek be. De azt el kell, hogy mondjuk, hogy az a teljesen leszakadó réteg, aki gyakorlatilag semmit nem fizet, az nem maradhat fűtés, világítás nélkül ősszel egy olyan lakásban, amely mondjuk állami bérlakás. Tehát meg kell próbálnunk minden módon lehetőséget adni neki, hogy kilábalással együtt azért egy olyan helyre menjen, amelyet még közpénzből fizetve az állam fenn tud tartani. Azért azt meg kell minden esetben nyomatékosan jegyezni, hogy itt állami pénzről van szó, és azért minimum elvárás, hogy a közpénz alapján, aki részt vesz egy ilyen programban, az ő is vállalja be a saját terheit. Vállaljon munkát, vállaljon együttműködést, vállaljon rezsifizetést. Hiszen azért, ha munkája nincs is, meg vannak azok a támogatási lehetőségek, amelyek alapján azért jövedelemhez jut. Nem szeretnénk azt elérni, hogy egyébként állami pénzből ingyen élnek bérlakásokban lakosok.

Miért nem szeretnék önök egyébként erőltetni ezt az úgynevezett bérlakás programot, amit egyébként a szocialisták is javasolnak? Nagyon határozottan - hogy úgy mondjam - elhatárolódnak ettől a dologtól. Pedig ön is most bérlakást mondott az előbb, csak hát állami bérlakást. Miért nem jó az a program?

A bérlakás program az jó, itt azt kell megvizsgálni, hogy az állam, illetve az önkormányzat legyen-e a vezető szereplő ebben. Mi úgy gondoljuk, hogy az önkormányzatok azok, akik jelenleg a lakosok lakhatását el kell, hogy lássák közfeladat jegyében. Ez ugye azt jelenti, hogy az önkormányzat az, akinek egyrészt bérlakás programot kellene tudni indítania - ez forrás kérdése természetesen. És az állami bérlakás program jelenleg valóban - ahogy mondta -, az eszközkezelőre korlátozódik, de nem zárkózunk el attól, hogy önkormányzatokkal együttműködve akár közösen hozzunk létre ilyen programokat, hiszen nagyon sok ingatlan állami ingatlan, fel tudjuk ajánlani az önkormányzatnak és amennyiben - ahogy mondtam - forrás van rá, hogy lakhatóvá tehető, el tudunk indítani ilyen programot is.

Tehát akkor ez is elindulhat végül is, tehát...

Elindulhat, így van.

...önmagában ez lehet egy módszer. Már olyan értelemben, hogy - azért kérdezem ezt, mert tegnap Korózs Lajos az MSZP részéről ezt  határozottan jelezte és erre Kocsis Máté azt mondta, hogy ez nem jó és eleve csak a Fidesz próbál segíteni, az MSZP pedig nem próbál segíteni a bajba jutottakon. Ezért kérdeztem ezt öntől, hogy akkor most ez hogy néz ki?

Ez a program, amiről most beszélünk az a Nemzeti Eszközkezelőben lévő devizahitelesekről szól, illetve akik bajba jutottként ilyen bérlakásokban vannak, illetve az ócsai tartalékos keret is szóba jöhet az esetben. Általában az állami önkormányzati bérlakás program, az egy teljesen más rendszerben, az otthonteremtési program keretében kell, hogy megvalósuljon.

Bár tudja, hogy az Ócsa az, mármint, hogy az ócsai lakópark program az nem annyira népszerű olyan módon, hogy azt hiszem húsz család tud most beköltözni és azért itt több ezer ember problémájáról van szó.

Nagyon sok érdeklődő volt, kevesen feleltek meg a feltételeknek. Egy újabb pályázati kör lesz kiírva, de Ócsára jelentkeztek olyanok, akik nem felelnek meg a feltételeknek, de kvázi bedőlt devizahitelesként adhatunk neki alternatívát, hogy más településen, vagy a saját települé-sen - ha van olyan állami ingatlan, bérlakás -, beköltözhet. Hiszen minden esetben azt is elmondtuk, hogy ez nem kényszer. Tehát megajánljuk azt, hogy beköltözzön egy alacsonyabb rezsijű kisebb lakásba, nem akarjuk más településre költöztetni, de vállalnia kell az együttműködést.

Még ezt akartam kérdezni, hogy más településre akkor ezek szerint nem. Államtitkár asszony...

Hegmanné Nemes Sára: Nem kényszerítjük.

...nagyon szépen köszönöm, hogy itt volt.

Hegmanné Nemes Sára: Köszönöm szépen.

(TV2)