2012. január elsejétől törvényben tilthatják meg a nemzetgazdaságilag kiemelt vagyontárgyak kiárusítását.

Szabó Anett.: - Vendégem Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára. Jó estét kívánok, üdvözlöm!

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Jó estét kívánok!

 

Szabó Anett.: - Tehát az Országgyűlés előtt az új vagyonvédelmi törvény, mikor szavaznak róla?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - A parlament várhatóan még ez évben, a legutolsó tudomásom szerint pénteken lesz a zárószavazás, de elképzelhető, hogy a két ünnep közé csúszik. A mai napon a módosító indítványokról szavazott a parlament.

 

Szabó Anett.: - Az, hogy itt egy kétharmados sarkalatos törvényről van szó, már garancia arra, hogy nem lehet majd a jövőben, úgymond elkótyavetyélni a nemzeti vagyont?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Így van. Én úgy gondolom, hogy ennél jobb alkalom nem is lehetett volna, mint kormányszóvivő után mondhatom el azt, hogy a kormány a nemzeti vagyonról szóló törvénnyel garanciát és biztosítékot ad arra, hogy egyébként a költségvetési problémákat - az előző kormányokkal ellentétben - nem a vagyon felélésével, a vagyon eladásával kívánja megoldani, hiszen csak kétharmados felhatalmazással lehet ezentúl az állami és önkormányzati vagyonhoz nyúlni.

 

Szabó Anett.: - Tehát egy kicsit pontosabban meg konkrétabban ez milyen mértékű, illetve milyen irányú változás? Említene néhány tényleg kirívó példát, mondjuk az eddig törvénnyel szemben?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Az eddig törvénnyel szemben ez a törvény meghatározza azoknak a kizárólagos állami vagyontárgyaknak a körét, amelyek gyakorlatilag elidegeníthetetlenek és terhelhetetlenek, azaz jelzálog például nem alapítható rá. Ezen vagyontárgyak például az utak, a közterületek, nagyon sok állami, önkormányzati gazdasági társaság üzletrésze is, például így a közszolgáltató gazdasági társaságok üzletrésze, többségi tulajdona, ami annyit jelent, hogy miután forgalomképtelen lesz ez az üzletrész, ettől a pillanattól kezdve nem lehet privatizálni.

 

Szabó Anett.: - Azt meg tudja egyébként mondani így az elmúlt 20 év mérlegére visszatekintve, hogy mondjuk az 1989-es nemzeti vagyonnak mekkora része maradt, vagy van még állami kézben?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Végeztünk számításokat, tehát miután ugye forgalmi értéket tudunk csak megmondani, körülbelül számításaink szerint egy tizede, legfeljebb a tizede, amely megmaradt. A gazdasági társaságokból is körülbelül a tizede az, és ugye nem a legjobb portfolió gyakorlatilag, ami megmaradt állami, illetve önkormányzati tulajdonban. Ezt kívánjuk ezzel a vagyontörvénnyel védeni, méghozzá akként, hogy nemcsak taxatíve felsoroljuk, hogy melyek azok a szigorúan védett vagyontárgyak, amelyekhez most már nem lehet - ahogy mondtam - parlamenti többség nélkül nyúlni, illetve mely módon lehet őket hasznosítani, az sem mindegy, hogy mely módon.

 

Szabó Anett.: - De melyek ezek a vagyontárgyak, ilyen értelemben vett vagyontárgyak például?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Tehát egyrészt a gazdasági társaságok természetesen, felsorolja a nemzetgazdaságilag kiemelt vagyontárgyak körében például a legtöbb műemléket, az állami tulajdonú műemlékeket a törvény. Tehát például az Országház vagy a Kossuth tér, a Kossuth tér, mint nemzeti emlékhely, például az Országház, Parlament, mint kizárólagos állami tulajdon, semmilyen módon nem birtokolható, elidegeníthető magánszemély vagy magántársaság számára, hiszen csak a köz javára lehet most már hasznosítani. Ugyanez vonatkozik nagyon sok önkormányzati tulajdonra is.

 

Szabó Anett.: - És hogyha már itt a különböző tulajdonoknál tartunk, hadd kérdezzek egy konkrét aktuális dologra is rá. A Rába részvények visszavásárlása most például példa arra, hogy nem csupán, illetve hogy növelhető, nem csupán csökkenthető az állami vagyon? Mit tudhatunk ennek részleteiről?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Ez a nemzeti vagyontörvény szerkezetében egy kerettörvény, nagyon szigorú szabályokat határoz meg, viszont ez a kerettörvény azt mutatja, hogy gyakorlatilag kimenet csak kétharmados többséggel lehet belőle. Tehát magyarán ezt a vagyont, amely ebben van, csak kétharmados többséggel csökkenthető, de bármilyen módon növelhető ez a nemzeti vagyon, amennyiben többségi állami tulajdonhoz jut egy gazdasági társaság útján az állam például, vagy egy önkormányzat, és a törvény azt mondja, hogy nemzetgazdaságilag kiemelt vagyontárgy lehet. Így a Rába részvény is, amely most nem szerepel benne, de abban a pillanatban, hogy a többségi tulajdon be lesz jegyezve, hiszen most van folyamatban, megvan rá a törvényi lehetőség, hogy bekerüljön ebbe a körbe, tehát ettől fogva nem lehet privatizálni a megszerzett üzletrészt.

 

Szabó Anett.: - Pontosan ez lett volna a következő kérdésem, hogy azáltal, hogyha a Rába részvények majd a nemzeti vagyon részét képezik, soha többé nem eladhatóak?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Kétharmados felhatalmazás nélkül nem eladhatóak, így van.

 

Szabó Anett.: - Az egyébként elképzelhető, hogy tőkéstársakat is bevonnak? Itt konkrétan az a kérdésem, hogy államtitkár asszony megerősíti-e azt a hírt, vagy azt az információt, hogy például egy kínai buszgyártó céget is bevonnának a tőkésítésbe.

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Jelenleg a Rábával kapcsolatban befektetők keresése nem folyik, a Rába részvények többségi tulajdonszerzését követően most egy stratégiai gyártás történik. Kínai buszgyártó cég bevonásáról én nem tudok, és ilyen irányú tárgyalások nem folynak, inkább a jelenlegi menedzsment és a meglévő munkavállalói körrel igyekszünk hazai lehetőségeket és hazai innovációt bevonva fejleszteni a Rábában.

 

Szabó Anett.: - Egyetlenegy rövid kérdés a végére, és rövid válaszra kérem, mert nincs több időnk. Az állami kézbe kerülő oktatási, illetve egészségügyi intézmények is a nemzeti vagyon részét képezik majd?

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Természetesen, hiszen minden dologi vagyon - termőföld, ingatlan - minden a nemzeti vagyon részét képezi, tehát így védetté válik.

 

Szabó Anett.: - Köszönöm szépen, hogy eljött hozzánk.

 

Hegmanné Nemes Sára államtitkár, NFM.: - Köszönöm szépen.

(Hír TV)