Tisztelt Alpolgármester Asszony!
Tisztelt Nagykövet Úr!
Tisztelt Vezérigazgató Úr!
Kedves Vendégek!
Újat alkotni, újat teremteni, vagy a létrehozás pillanatának részese lenni, mindig felemelő érzés. Többek között ezért is fogadtam el szívesen a meghívásukat erre a mai ünnepélyes megnyitóra és alapkőletételre. Egy új gyártócsarnok megnyitása fejlesztést, sikeres pályázást, új munkahelyeket, termelésbővítést, egyetlen szóval gyarapodást jelent.
Az Önök vállalata a gyarapodás, a bővülés, az állam és a magánszféra közötti együttműködés, a pályázati rendszer fontosságának nagyszerű példája. Méghozzá egy olyan speciális területen, mint az autó-elektronikai ipar, amely napjaink egyik húzóágazatának számít. A vállalat megalapítása óta Veszprém 2., míg a megye 3. legerősebb vállalkozásává nőtte ki magát. Az eredményt, a sikert nem adják ingyen. Azért meg kell dolgozni. Önök ezért megdolgoztak, kiválóan teljesítettek. Kiválóan, hiszen az elmúlt időszakban négy pályázaton nyertek el támogatást, s ezekből a fejlesztési összegekből ma egy gyártócsarnokot adhatunk át.
A Kormány, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium arra törekszik, hogy folyamatosan javuljanak a vállalkozások, a vállalkozók, a gazdálkodók lehetőségei, gazdasági feltételrendszerei. A célunk egyértelmű: egyenletes és fenntartható fejlődés, modern és versenyképes Magyarország létrehozása. Ennek érdekében készítjük elő a kormányzati támogatási döntések végrehajtását szolgáló szabályozásokat, biztosítjuk az ágazati és területi szereplők közötti koordinációt.
Az Új Széchényi Terv segítségével a lehető legtöbb európai uniós forrás felhasználására törekszünk. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a fejlesztési folyamatokat, összehangoljuk a hazai és az uniós támogatási források felhasználását. A regionális programok keretében fejlesztjük a gazdaságilag elmaradottabb régiókat, településeket. Infrastrukturális, környezetvédelmi, turisztikai beruházások finanszírozásával tesszük lehetővé, hogy a magyar vállalatok, intézmények, szervezetek dinamikusan hozzájáruljanak a magyar gazdaság, és ez által természetesen az unió növekedéséhez.
Mindezt annak érdekében tesszük, hogy országszerte minél több ilyen és ehhez hasonló gyártócsarnok létesüljön, hogy minél több kutatásfejlesztési központ működjön. Mert csak a fejlesztés, a termelés-, a gyártásnövelés, a bővülés a kiút a gazdasági nehézségekből itthon és Európában.
S ha már az uniót említettem, akkor itt megállnék egy pillanatra. A Valeo Auto-Electric Magyarország Kft. száz százalékos francia tulajdonú vállalat. Köztudott, hogy napjainkban Franciaország az Európai Unió gazdaságának egyik motorja. Az is köztudott, hogy Franciaország komoly erőt, komoly jelenlétet képvisel a magyar gazdaságban. Számos francia cég fektetett be és fektet be hazánkban, komoly prosperitást, gazdasági fejlődést jelentenek számunkra ezek a tőkebehozatalok.
Több tízezer magyar munkavállaló dolgozik ezekben a vállalatokban, ezért – Tisztelt nagykövet Úr! – külön köszönetet mondok a Magyarország iránti figyelemért, a közös, eredményes munkáért. A mai megnyitóünnepség, illetve az alapkőletétel kiváló példája két európai uniós ország sikerének, a jó kapcsolatoknak, a gyümölcsöző együttműködésnek.
Biztosítom Önöket, hogy a Kormány és a fejlesztési minisztérium részéről folyamatosan kiemelt figyelmet fordítunk a vállalat további sikeres működésére. Figyelmet fordítunk arra is, hogy a most lerakott alapkőre egy a XXI. század kutatás-fejlesztéséhez méltó központ épüljön.
Megköszönöm a házigazdáknak ezt a kiváló teljesítményt, a teljes kollektívának a nagyszerű munkát. Kívánom, hogy az Önök vállalatának sikere, a kiváló együttműködés, a megszerezhető tudományos, innovációs és gazdasági presztízs mellett jelentős ösztönzést, lökést adjon a megye további fejlődésének.
Köszönöm a megtisztelő figyelmüket!
(Dr. Fónagy János)