Fónagy János az MTV Ma reggel című műsorában, 2013. szeptember 10.

- A stúdió vendég Fónagy János, parlamenti államtitkár, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumból, jó reggelt kívánok államtitkár úr.

- Fónagy János, államtitkár, NFM: Jó reggelt kívánok.

- Nemzeti ügy, folytatódik a rezsicsökkentés, nem kis vitát kiváltva, ugyanakkor azonban ugye erről már beszéltünk is egy másik beszélgetésben és nem ma, hogy ez a 11,1% ez tulajdonképpen  a húsz százalék kiegészítése, számszakilag jön rendbe.  Hogyan fogadják a szolgáltatók és hogyan állnak hozzá azok a szolgáltatók, akik azt mondják, hogy kérem szépen, ezzel az én profitom mérhetetlenül csökkent.  Ráadásul az ellenzéknél is megjelent valamiféle támadás ezzel kapcsolatban.

- Kezdjük az egyszerűbbnél, az ellenzéknél.  Ugye az ellenzék az ellene beszél, azt azért felismerték, hogy ez egy olyan alapvető társadalmi érdeket szolgál, közel négymillió háztartás érdekeit, hogy nehéz ennek ellene mondani.  Ezért csak hogy ellenkezzenek, vagy keveslik, vagy az ütemét kifogásolják.  De alapjaiban én úgy gondolom, hogy az ellenzék vagy a politikai közvélemény a rezsicsökkentést támogatja.  Nem is tud nagyon mást csinálni, hiszen ilyenre a modernkori magyar gazdaságtörténetben nem volt példa.  Évtizedek óta mindig az emelés, most először a csökkentés.

- Nyilvánvalóan az ellenzéknek is az az érdeke, hogy ne maga alatt vágja a fát, de ugyanakkor azt mondják, hogy ez azoknak az embereknek jó elsősorban, akik nagy fogyasztók, tehát a gazdagoknak.  A kis fogyasztók, ezek alig éreznek valamit.

- Több szempontból ez nem igaz.  Tegnap is elhangzott, hogy az úszómedencét fűtik.  Nem igaz, ahol négy gyerek van és négy kád vizet engednek le egy este a fürdéskor, vagy a mosógépet nem két naponta kapcsolják be, hanem naponta háromszor, ott eleve magas a fogyasztás.  Tehát ez a magas energiafogyasztás luxus, alacsony energiafogyasztás tisztes szegénység, ez így nem igaz.  Egyébként mintaháztartásokat nézünk kezdettől.  Ez olyan, hogy vidéken élő, két kereső két gyerekkel, vidéken élő egyedül élő nyugdíjas, lakótelepen élő távfűtéses, tehát különböző mintaháztartásokat figyelünk folyamatosan.  És ebből azt lehet látni, hogy olyan negyven-ötvenezer forinttól kilencven-százezer forintig van az éves megtakarítása ezeknek a mintacsaládoknak, attól függően...

- Tehát egy havi fizetés gyakorlatilag.

- Gyakorlatilag igen.  Hogyha ezt lefordítjuk egy vasárnapi ebédre, lefordítjuk a patika számlára, lefordítjuk mondjuk egy nyugdíjas számára is megengedhető nyári kéthetes nyaralásra, akkor ezek már nem  névleges pénzek, ezek a mindennapok költségeiben érezhető megtakarítások.

- Ez generálja gyakorlatilag a fogyasztást?

- Igen.

- (...) ez máshol jelenik meg.

- A rezsicsökkentésnek, a családok terheinek a csökkentése mellett két nagyon komoly gazdaságpolitikai hatása van.  Az egyik, hogy csökkenteni az inflációt.  Ugye az újság tele van azzal...

- 1,8%.

- És megy felfelé és hogyha most az év őszét is meglépjük, akkor az infláció tovább csökken.  Márpedig az infláció mindenkinek – beleértve a nyugdíjasokat is és az aktív keresőket is – a jövedelmét növeli.  A másik pedig, hogy a reáljövedelmek növekednek.  Magunk között vagyunk, halkan mondom, ráadásul úgy, hogy mondjuk egy minimálbér-emelés azért valljuk be, valahol a versenyképességet rontja, ha a vállalkozónál lefordítom.

- Ezt mondják róla, hogy rontja.

- A rezsicsökkentés az nem rontja a versenyképességet.

- Hiszen ez a vállalkozóra is érvényes.

- Ez a vállalkozóra is érvényes, tehát ily módon jótékony hatása van, nemcsak a családok életére, hanem a gazdaságra is.

- Megállapodás született már a rezsicsökkentés ütemezésében?  Ugye túlvagyunk, sőt, kezdjük egy kicsit távolabbról.  Túlvagyunk a rezsicsökkentés első ütemén.  Azok az elemek, amikről most beszélt, mérhetően jelentkeztek már a magyar gazdaságban és a fogyasztásban?

- Igen, határozottan igen.  Határozottan igen.

- Annak ellenére is, hogy azért a nyáron volt olyan időszak, amikor például a kiskereskedelmi forgalom csökkent?  Ez minek volt köszönhető?

- Ezekben azért benne vannak a szezonális hatások is.  Hogyha egy hosszabb időtávot nézünk, tehát mondjuk azért nem mondok a január 1-et, mert január 1-től van, tehát valamikor ez márciusban kezdett el az emberek kezében lévő pénzén megmutatkozni.  Azért van egy folyamatos változás.  Kérem, gondoljon a kedves néző csak arra, újságok írják, hogy például átalakult a magyar turizmus belső struktúrája és a hazai turistaforgalom is élénkült.  Valamiből fedezik ezt.  Tehát csak példaképpen mondom, az embereknél ha fokozatosan is, de egyre több pénz marad.

- Államtitkár úr, kíváncsian járunk a következő ütemnek az eredményeit.  Köszönöm szépen, hogy eljött hozzánk.

- Szívesen.

(MTI)