Fónagy János a TV2 Mokka című műsorában nyilatkozott 2013. január 22-én.
- Na itt már elkezdtük a beszélgetést Fónagy Jánossal, ugye a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárával. Jó reggelt kívánok.
Fónagy János, államtitkár, NFM: Jó reggelt kívánok.
- Annak apropóján hívtuk önt meg ide Fónagy úr, hogy az elmúlt hetekben, amikor már lehetett arról hallani, hogy a kormány tíz százalékkal csökkenti a lakosság számára, ugye a rezsidíjakat. Ezeknek az összegeit. Ugye létrejött egy munkacsoport, annak a vezetője, ugye a csepeli polgármester, aki már volt vendégünk, de ezzel együtt létrejött, vagy létrehoztak külön egy ilyen ingyenesen hívható zöldszámot is. Ugye, amit a Magyar Energiahivatal üzemeltet és ennek a felügyeletét, jól mondom, ugye ön látja el?
Fónagy János: A két bizottságot hozott létre a kormány, illetve a miniszterelnök úr. Az egyiket, ahogy ön mondta Németh Szilárd vezeti, kinek az a feladata, hogy a különböző civil szervezetek, a fogyasztóvédelmi szolgálat, nyugdíjasok, lakosság részéről és a lakosság bevonásával figyelje az árcsökkentéssel, rezsicsökkentéssel kapcsolatos lakossági észrevételeket, panaszokat és egyáltalában az egésznek a társadalom oldali végrehajtását. Az általam vezetett egyébként miniszterekből álló bizottságnak, viszont az volt első lépcsőben a dolga, hogy az ehhez szükséges törvényeket, kormányrendeletek, miniszteri rendeleteket megalkossa, összehangolja, illetve az ezt követő folyamatos információt szakmailag, autentikus információt biztosítsa. Ez szolgálja az Energiahivatal által beindított zöldszámú szolgáltatás, egyebek mellett, hiszen levelek is jönnek, sms-sek is jönnek.
- Ingyenes ez a zöldszám. És ez már működik és már él. Szoktuk azt mondani általában, hogy a vendégeink egy része nem érkezik üres kézzel. Ezt azért kérdezem, mert ön is azt mondta a beszélgetésünk megkezdése előtt, ezt hallhatták a nézők, amikor már láthattak minket, hogy elhozta az első pár nap statisztikáját. Legyen olyan kedves ossza már meg velünk, mert én nem gondoltam volna, hogy ennyi panasz érkezik, mindjárt a legelején.
Fónagy János: Nem, jellemzően nem panaszok, inkább észrevételek.
- Észrevételek.
Fónagy János: És azért valljuk be és ezt hiszen mindnyájan kapunk áram-, vagy gázszámlákat. Ezek nem könnyű olvasmányok. Minden szándék ellenére sem azok és esetenként ezen számos olyan adat, információ jelenik meg, amit a polgár a saját fogyasztása szempontjából nem tart fontosnak. Éppen ezért
- Vagy nem tudja értelmezni.
Fónagy János: Vagy nem tudja értelmezni és ezért panaszkodik. Éppen ezért, hogy kicsit előre szaladjak, ezen a héten folytatjuk a rendelet gyártást és alkotást és a tartalmi intézkedések, tehát a tíz százalékos csökkentés mellett ezen a héten azon igyekszünk radikálisan változtatni, hogy a számlák áttekinthetőbbek, értelmesebbek, azok az adatok jelenjenek meg rajta, amelyre a fogyasztó kíváncsi, és amin eltud igazodni.
- Ezt támogatom én is, mert egyébként amikor ezeket a közüzemi számlákat néha felbontom, én magam sem tudom ezeket értelmezni. Miről szólnak az észrevételek, államtitkár úr?
Fónagy János: Az észrevételek, megengedi szerkesztő úr egy pár példa: a kérdezőknek az 58%-a, hogyan jön ki a tíz százalékos csökkentés. Tehát mennyiből áll, mennyi ebből az áram-, vagy gázszámla, mennyi a rendszerhasználatát, a drótnak, vagy a hálózatnak a fogyasztási díja. Fogalmakat kérdeznek, hogy mi az hogy rendszerhasználati díj, mi az hogy rezsi díj, egyáltalában, amiket egy szakember természetesen használ, az nem biztos, hogy egy nyugdíjas néni számára érthető. Nagyon sokan, a legtöbben azt kérdezik, hogy mikor lesz észlelhető a rezsicsökkentés, ez egyértelmű, hogy január elsejétől észlelhető. Az egy más kérdés, hogy a különböző szolgáltatók számlázási rendjétől függően ez van amelyik például a februárba kézhez vett, de januárra vonatkozó számlában jelenik meg. Elég sok zavart okozott, hogy a szolgáltatók egy része előre kiküldte a számlákat, van aki három hónapra, hat hónapra.
- Főleg azoknál, akik általányt fizettek.
Fónagy János: Aki általányt, ezeket mind visszavonják újat küldtek ki, újabb zavart okoz az sajnos, hogy a kiküldött számláknál a belső könyvelési rendjük miatt, mínuszos számlákat küldenek ki, amire rá van írva, hogy érvénytelen a számla. De ő kiküldi a saját könyvelése miatt, egy mínuszos számlát. Amit bekönyvel magának mínuszként és akkor az újonnan kiadott számlában jelenik meg a tíz százalékkal csökkentett összeg. Tehát a polgár annyit lát, hogy ő most kapott, azt ígérték, hogy kap egy számlát tíz százalékkal kevesebbről, ehelyett két számlát, amit nem mindig ért. De ezeket ezen a héten rendezzük, ez a tíz százalékos rezsicsökkentés kérdését nem érinti.
- Úgy érzi egyébként államtitkár úr, hogy aztán puskázhat majd tovább, már mint, hogy lesheti a statisztikákat. De úgy érzi egyébként, hogy a szolgáltatók egyöntetűen betartják majd ezt a rezsi díj csökkentést?
Fónagy János: A szolgáltatóknak az egy, azt kell mondanom, hogy egy jelentős többsége az technikailag együttműködik. Tehát partner, tárgyal velünk, ugyanakkor van egy sok éves számlázási rutinja, amitől nagyon nehezen tud egy néhány nap alatt eltérni. Teljesen más szempontok alapján végzik ők ezt a munkát, hiszen meg van az ők saját szakmai rutinjuk és más a társadalom oldaláról, négymillió háztartás számára egy hét alatt egy olyan rendszert bevezetni, amit nyolcmillió ember megért. Tehát a feladat nem könnyű, de meggyőződésem, hogy a lényeget tekintve a tíz százalékos rezsi díj csökkentés figyelembe véve ez sikeresen megtörtént.
- Államtitkár úr legközelebb innen folytatjuk, köszönjük szépen, hogy mindezeket az információkat megosztotta velünk.
Fónagy János: Szívesen.
(TV2)