Szombathelyi állomásához érkezett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által indított Új Széchenyi Tervet bemutató országjáró körút. A roadshow tegnapi rendezvényén a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szakemberei ismertették az új pályázati rendszer nyújtotta lehetőségeket. Közlemény.
Dr. Puskás Tivadar polgármester köszöntő beszédében kifejezte örömét azzal kapcsolatban, hogy az Új Széchenyi Terv országjáró körútjának első állomásai között van Szombathely. A város első embere azt kérte, hogy lehetőségeihez mérten mindenki járuljon hozzá a kormány azon törekvéseihez, amelyek tíz év alatt egymillió új munkahely megteremtését tűzték ki célul.
A polgármester köszöntőjét követően Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke elmondta, azért látogattak el a megyeszékhelyre, mert a szombathelyi vállalkozások véleményeire is kíváncsi az NFÜ, mégpedig azért, hogy a valós igényeknek megfelelő pályázatok legyenek kihirdetve, hiszen a kedvezményezettekhez eljutó források hatékony elköltése a cél. A fejlesztéspolitikai intézményrendszer ésszerűsítésének szándékát hangsúlyozta akkor, amikor ismertette, hogy a kormány „egy kézbe”, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium alá csoportosította a hazánk rendelkezésére álló források koordinációját. Petykó Zoltán ismertette az Új Széchenyi Tervet megalapozó stratégiai szándékokat. Kiemelte, hogy a gazdasági növekedés az Új Széchenyi Terven keresztül fog megindulni, ebben a fő hangsúly a termelő és a technológiai ágazatokon lesz.
Siba Ignác, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) Irányító Hatóságának főigazgatója elmondta, hogy a GOP pályázatai az ÚSZT 3 alappilléréhez kapcsolódnak: foglalkoztatás, növekedés, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv-k) fejlesztése. Több mint 200 milliárd forint áll rendelkezésre gazdaságfejlesztés területén, az összeg több mint felére a mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak. Mindezek mellett előnyt élveznek a kkv-k, hiszen plusz pontszámmal, magasabb elérhető támogatási mértékkel segítik őket. A kombinált mikrohitellel a legkisebb vállalkozásoknak nyújtanak segédkezet. Siba Ignác ezt követően ismertette az ÚSZT pénzügyi eszközeit, majd beszélt a Közreműködő Szervezet, a Mag Zrt. megújulásáról, amely a projekt-partneri rendszer kiépítésében, az egyszerűsített eljárásrendben, és a kifizetések felgyorsításában is megmutatkozik.
Dr. Palicz Tamás, a Humán Erőforrás Operatív Program (HEP) Irányító Hatóságának főigazgatója beszámolt arról, hogy a Közreműködő Szervezetek ezen a területen is átalakultak. Az ESZA Nonprofit Kft.-hez került az egészségügy és az oktatás, ez biztosítja az összehangolt ügyfél-kapcsolattartást, melynek köszönhetően még inkább a pályázók segítségére lehetnek. Elmondta, hogy foglalkoztatás területén kiemelt projekt keretében 65 milliárd forint forrás áll majd rendelkezésre. Munkahelyi képzések támogatására 10,1 milliárd forint, a felsőoktatás integrált fejlesztésére pedig 5,6 milliárd forint keretösszeg fordítható. Benedek Zsolt, a Regionális Operatív Programok (ROP) Irányító Hatóságának főosztályvezető-helyettese ismertette, hogy idén három csomagban várhatóak kiírások: március 1-jén a kkv-kat érintő fejlesztések közül a klaszterek és vállalati együttműködéseket támogató pályázatok indulnak el, a Nyugat-Dunántúli Régiót érintő keret itt 600 millió forint. Útjára indul még a turisztikai szolgáltatások fejlesztését célzó konstrukció, és az egészségügyi rehabilitációs pályázat. Közlekedésfejlesztés területén a kerékpárút-hálózat bővítését és közútfejlesztést célzó kiírások jelennek meg. Várhatóan ősszel jelennek meg az egészségügyi alap- és járóbeteg-ellátást célzó kiírások. A régió 2011-2013 között pályázható keretösszege 38 milliárd forint, amelyből a kkv-knak szóló kiírások 10 milliárd forint forrást jelentenek.
Az országjárás együttműködő partnerei a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Vállalkozók Országos Szövetsége.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)
(.)