Kovács Tamás Iván, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára tartott háttérbeszélgetést Budapesten 2011. április 13-án a tárca felsővezetői által elnökölt európai uniós szakterületek előrehaladásáról. Közlemény.
Az energetikai szakterületről szólva a helyettes államtitkár hangsúlyozta: az összes kiemelt figyelemmel kísért dosszié esetében sikerült előrehaladást elérni az elnökség során. A 2020-ig tartó uniós energiastratégiával kapcsolatban a 2011. február 28-i Energia Tanács fogadott el következtetéseket, valamint megszületett az elhatározás, hogy 2014-re az Európai Unió (EU) befejezi az egységes, integrált energiapiac létrehozását, illetve hogy 2015-re meg kell szűntetni az úgynevezett energiaszigeteket az Európai Unión belül. Az előre tervezhető feladatok mellett a magyar soros EU elnökségnek akkut ügyeket is kezelnie kellett, emlékeztetett Kovács Tamás Iván. Elmondta: a magyar elnökség március 21-én, késlekedés nélkül reagált és hívta össze az Energia Tanács rendkívüli ülését az észak-afrikai események és a japán földrengés miatt.
Az EU dekarbonizációs útiterve ügyében sikerült megállapodás közeli állapotba jutni, így, ha a döntés megszületik, a lengyel elnökség már előkészített állapotban veheti át a dossziét - mondta Kovács Tamás Iván. Közölte: 2011. május 2-3-án informális energiaminiszteri csúcsot tartanak Gödöllőn, amelynek témája a 2050-ig terjedő alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaságra való áttérés útiterve lesz, amely azt célozza meg, hogy 2050-re az EU gazdasága 80-95 százalékkal kevesebb üvegházhatású gázt bocsásson ki.
A kohéziós politikáról szólva kihangsúlyozta: a magyar elnökség munkájának köszönhetően az Általános Ügyek Tanácsa február 21-én egyhangúlag elfogadta, hogy szükség van a szakpolitikára, amely a magyarországi május 19-20-án megrendezésre kerülői informális miniszteri találkozó témája is lesz.
Kovács Tamás Iván a közlekedési szakterület kapcsán arról beszélt, hogy az Egységes Európai Égbolt létrehozásáról szóló magas szintű konferencián elfogadták a Budapest Nyilatkozatot, amelyben rögzítik, hogy az érintettek mindent megtesznek a funkcionális légtérblokkok 2012. december 4-i kialakítása érdekében.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)