A Visegrádi Országok megerősítették elköteleződésüket a sikeres cseh-szlovák-magyar piac-összekapcsolás Lengyelországra történő kiterjesztése mellett a Közép-kelet-európai Villamosenergia-piaci Integrációs Fórum (CEEE Fórum) magyar elnökségének záróülésén 2013. június 18-án, Budapesten.

Az ülésen a régiós országok szakminisztériumainak, szabályozó hatóságainak, rendszerirányítóinak és áramtőzsdéinek képviselői mellett az Európai Bizottság és az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége (ACER) küldöttei is részt vettek. A villamosenergia-piacok összekapcsolására irányuló, 2012 szeptembere óta működő cseh-szlovák-magyar projekt Lengyelországgal és Romániával bővülhet. Ebbe az irányba hat a V4 országok záróülésen megerősített elköteleződése is a sikeres cseh-szlovák-magyar piac-összekapcsolás Lengyelországra történő kiterjesztése mellett. A projekt jelentős lépés az európai belső villamosenergia-piac kialakítása felé, amelynek 2014-es céldátumát az Európai Unió állam- és kormányfői 2011 februárjában fogadták el.

A soros elnökség alkalmat adott Magyarországnak arra, hogy a regionális piacintegráció előmozdítása mellett a hurokáramlások okozta problémák régiós és közösségi szintű, mielőbbi és hatékony kezelését szorgalmazza. A CEEE Fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy a hurokáramlások kedvezőtlenül hatnak a szomszédos országok villamosenergia-rendszereinek biztonságos működésére. Keletkezésük a megújuló energiaforrásokon alapuló villamosenergia-termelés részarányának nagyarányú, a német atomerőművek fokozatos leállításával összefüggő növekedésére vezethető vissza. E jelenségek nem csupán a tagállami villamosenergia-rendszerek biztonságos működését nehezítik, hanem a határkeresztező vezetékek kapacitásának lefoglalásával a nemzetközi kereskedelem forgalmát is csökkentik. Ezért a magyar elnökség a CEEE Fórum tavaly októberi ülésén akcióterv-javaslatot készített elő a hurokáramlások okozta problémák kezelésére. A téma felvetése és napirenden tartása nagymértékben hozzájárult a megoldások európai uniós szintű kereséséhez. Az elmúlt időszakban számos problémaazonosítási és –kezelési, optimálisabb költségmegosztási kezdeményezés indult az Európai Bizottság, az ACER és az Villamosenergia-piaci Átvitelirendszer-üzemeltetők Európai Hálózata (ENTSO-E) közreműködésével.

A CEEE Fórum fő célja egy miniszteri szintű közép-kelet-európai platform megteremtése a regionális villamosenergia-piaci integráció politikai szintű támogatása érdekében. A tanácskozó testületet létrehozásáról 2009 decemberében állapodtak meg Németország, Lengyelország, a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Ausztria, Magyarország és Szlovénia illetékes miniszterei. A Fórum soros elnökségét Magyarország leköszönése után, 2013. július 1-jével Lengyelország veszi át.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)