A kötet közép-európai bemutatóját a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szervezésében 2013. december 5-én tartják Budapesten. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) globális energiaipari előrejelzéseit Fatih Birol, a szervezet vezető közgazdásza ismerteti majd.

A kiadvány arra hívja fel a figyelmet, hogy a villamos energia nem lakossági fogyasztókra vonatkozó árai kétszer magasabbak Európában és Japánban, mint az Amerikai Egyesült Államokban. A kötet londoni bemutatóján Fatih Birol elmondta, hogy az atomerőművi villamosenergia-termelést leállító Japán jelenleg ötször többet fizet az importált földgázért, mint az Amerikai Egyesült Államok. Ennek kapcsán úgy vélte, ha Japán szeretné alacsonyabb szintre szorítani az energiaárakat, érdemes alaposan megfontolnia a visszatérést az atomenergia alkalmazásához.

Az IEA legfrissebb előrejelzése szerint a világ energiaigénye a jelenlegi szint egyharmadával emelkedik 2035-ig. A jelentés ugyanebben az időszakban a villamosenergia-igény 45 százalékos növekedésével számol. A globális villamosenergia-mixben megmarad az atomenergia jelenlegi 12 százalékos részesedése annak eredményeként, hogy a harmincas évek közepéig várhatóan csaknem megkétszereződik az atomenergia-alapú villamosenergia-termelés.

A kiadvány emellett utal arra is, hogy az energiaalapú szén-dioxid-kibocsátás a jelenlegi szinthez képest 20 százalékkal emelkedhet 2035-ig. A fosszilis energiahordozók részesedése a globális energiamixben 82 százalékra tehető az elmúlt negyedszázad adatai alapján. Az arány a megújuló energiaforrások erőteljes alkalmazásával is csak részben (közel 75 százalékra) mérsékelhető a harmincas évek közepére.

Az IEA minden évben elkészíti és World Energy Outlook címmel megjelenteti az energiaiparra vonatkozó globális előrejelzéseit tartalmazó kötetét. A korábbi éveknek megfelelően a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium idén decemberben is teret ad a kötet részletesebb ismertetésének.

A Nemzetközi Energia Ügynökség közleménye

http://www.iea.org/newsroomandevents/pressreleases/2013/november/name,44368,en.html

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)