Az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is méltatta a használt nukleáris fűtőanyagok elszállítása érdekében megtett hazai intézkedések eredményességét. Magyarország jelentős lépést tett a könnyen hozzáférhető radioaktív anyagok biztonságba helyezését szorgalmazó nemzetközi célkitűzések teljesítésének irányába azzal, hogy területén már egyáltalán nem található magas dúsítású uránt tartalmazó fűtőelem.

Magyarország a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása és a nukleáris terrorizmus visszaszorítása terén elért újabb eredménnyel vívott ki magának nemzetközi szintű elismerést. A Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont által üzemeltetett csillebérci kutatóreaktor 2005 és 2012 között használt, magas dúsítású uránt tartalmazó fűtőelemeinek visszaszállítása éveken át tartó munka eredményeként, Magyarország, az Amerikai Egyesült Államok, az Oroszországi Föderáció és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közös erőfeszítésével valósulhatott meg. Az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma és az amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatóság által biztosított pénzügyi feltételek, valamint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által kialakított nemzetközi együttműködés keretrendszer megléte egyaránt nagymértékben segítették a használt fűtőelemek visszaszállítási programjának mielőbbi végrehajtását.

A radioaktív anyagokkal kapcsolatos engedély nélküli tevékenységek, jogellenes cselekmények megakadályozásának leghatékonyabb módja a megelőző intézkedések megvalósítása. Az elismerés a nukleáris biztonság érdekében tett magyar erőfeszítésekre és a nemzetközi együttműködésekben való hatékony hazai partnerségi munkára hívja fel a figyelmet.

Az oroszországi nukleáris fűtőanyagok kutatási alkalmazás céljából érkeztek Magyarországra. Az összesen 239,1 kilogrammnyi, magas dúsítású uránt tartalmazó, használt fűtőelemek teljes visszaszállítása több részletben (először 2008-ben és 2009-ben, majd 2012-ben és 2013-ban) történt meg. Az elhasznált fűtőelemeket atomerőművek működtetésére szolgáló, alacsony dúsítású fűtőelemek előállítására használják fel Oroszországban. A nukleáris kutatóreaktorok – eleget téve a globális nukleáris biztonság kritériumainak – a közeljövőben már csak alacsony dúsítású uránt tartalmazó fűtőelemekkel működhetnek. Az Amerikai Egyesült Államok, az Oroszországi Föderáció és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által 2002-ben indított Oroszországi Kutatóreaktor-üzemanyag Visszaszállítási Program keretében eddig 56 művelettel több mint 2000 kg magas dúsítású uránt tartalmazó fűtőelemet szállítottak vissza Oroszországba.

Az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának közleménye http://energy.gov/articles/united-states-international-partners-remove-last-remaining-weapons-usable-highly-enriched

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közleménye http://www.iaea.org/newscenter/news/2013/hungaryheu.html

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)