A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban megrendezett szakmai konferencián mutatták be a „Megoldások a zöld energia beruházások területén Közép- és Kelet-Európában” c. tanulmányt 2012. május 11-én, Budapesten. A jelentés átfogóan elemzi a regionális megújuló és energiahatékonysági fejlesztési szükségleteket, befektetési lehetőségeket Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon és Romániában.
A konferenciát megnyitó Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár utalt arra, hogy a Nemzeti Energiastratégia szerint Magyarország hosszabb távú jövője az atomenergiához hasonlóan a megújuló energiaforrások nélkül sem képzelhető el. A tanulmány rendkívüli érdemeként említette, hogy elsőként veszi figyelembe a fogyasztók érdekeit, és elismeri a megújuló fejlesztések végfelhasználói költségekre gyakorolt hatásainak jelentőségét. Az államtitkár megerősítette, hogy a szaktárca a továbbiakban is nyitott a szakmai és szaktudományos szervetek elemzéseire, véleményére, azokat a kormányzati döntések előkészítésében hasznosítja.
A tanulmányt a Károly walesi herceg által létrehozott, a University of Cambridge keretében működő The Prince of Wales’s EU Corporate Leaders Group on Climate Change fórum támogatásával a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontja (REKK) készítette. A munkában szorosan együttműködtek a Regionális Környezetvédelmi Központtal (REC), a bemutatót Bonifertné Szigeti Márta, a szervezet vezérigazgatója moderálta. A tanulmány legfontosabb megállapításairól Kaderják Péter a REKK kutatóközpont-vezetője tartott előadást.
A magyar és angol szakminiszterek által elnökölt Low Carbon Finance Forum c. rendezvényen az állami és az üzleti szféra képviselői tárgyaltak a közép-európai zöldgazdaság fejlesztéséről, a megújuló energiák támogatásáról tavaly októberben, Londonban. A tanulmány az egyeztetések következő fordulójának szakmai előkészítését is szolgálja.
Az elemzés a regionális energetikai együttműködési lehetőségek feltérképezéséhez, a kormányok, az üzleti szektor és a társadalmi szervezetek közötti párbeszéd erősítéséhez kíván segítséget nyújtani. A régió versenyképességének javításában kulcstényezőként azonosítja be a tervezhetőséget támogató szakpolitikákat, a hálózatfejlesztési és összekapcsolási lehetőségek megvalósítását, a rugalmas ösztönzők alkalmazását. Meghatározó elemként említi továbbá a kockázatok arányos megosztását a köz- és magánszféra között, a beruházásokból származó lokális előnyök bemutatását, tudatosítását.
A szaktárca és a hazai szervezetek között létrejött megállapodás szerint a REKK és a REC az Energiastratégia végrehajtásához szükséges megalapozó szakmai háttértanulmányokat készít a megújuló energiaforrások további elterjesztésének, az energiahatékonyság javításának lehetséges eszközeiről. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a továbbiakban is kész helyszínt biztosítani a vezető nemzetközi szakmai szervezetek kiemelkedő munkáinak magyarországi bemutatásához.
A konferencián Kovács Pál személyesen vette át a magyar vállalatvezetők Tiszta Kék Platformja által készített nyilatkozatot, melyben az aláírók megerősítik elkötelezettségüket a klímaváltozás hatásainak mérséklését célzó kormányzati intézkedések támogatásában, a hazai cégek és szervezetek közös cselekvésének előmozdításában.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)