Megújult a komlói Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatórium: a napokban befejeződött negyedmilliárd forintos beruházás révén az intézmény szebb külsőt kapott, fenntartási költsége pedig a jövőben jelentősen csökken.

Giliczéné Sándor Judit főigazgató a projekt csütörtöki zárórendezvényén elmondta, hogy a teljes egészében európai uniós és állami forrásból finanszírozott kivitelezés keretében kicserélték a 3600 négyzetméteres komplexum nyílászáróit, korszerűsítették fűtési rendszerét, elvégezték a hőszigetelését, felújították a homlokzatát. A szanatórium ezzel várhatóan a korábbi felére, 10 millió forintra csökkenti éves gázfogyasztásának költségét.

Fotó: MTI-Kálmándy Ferenc

Utalt rá, hogy a Komlóhoz tartozó Sikondán található, országosan egyedülálló, állami fenntartású szanatórium 1955 óta végzi tradicionálisan bányászok rehabilitációját, valamint munka melletti regenerációját. A főként mozgásszervi megbetegedések kezelésével foglalkozó intézményt évente 1000-1100 beteg keresi fel, akiknek ma már csak fele bányász, vagy bányász-hozzátartozó, a többiek más szakmák képviselői.

Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár hangsúlyozta: egy ország felemelkedésének alapkövei maguk az emberek, ezért egészségük megbecsülése, megóvása kiemelt feladat, amelyben kötelesség részt vállalni.

Kovács Pál (fotó: MTI - Kálmándy Ferenc)

Az államtitkár a bányászokat méltatva azt mondta, hogy nehéz és küzdelmes életet éltek, megtették azt, amire sokan egyáltalán nem képesek. Energiát nem kímélve, egészségüket kockáztatva végezték jó fizikumot, edzettséget igénylő munkájukat, tevékenységükkel pedig maguk és családjuk megélhetése mellett komoly nemzetgazdasági értéket is teremtettek. Úgy vélte, ezt senkinek sem szabad elfelejtenie, és ki kell nyilvánítani a munkájuk iránti tiszteletet.

Fotó: MTI - Kálmándy Ferenc

Kovács Pál a szanatóriumi rekonstrukció kapcsán megjegyezte, a kormány amellett, hogy intézményi energetikai felújításokat támogat, igyekszik visszafogni a villany, a gáz, a távhő, a későbbiekben pedig a víz és a hulladékszállítás díjait, enyhítve a válságban a nehéz helyzetben lévő társadalmi rétegek mindennapi gondjain.

(MTI)