A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium üdvözli az Gyógyászati Célú Radioizotóp-ellátás Európai Obszervatóriumát létrehozó európai bizottsági döntést. Az Obszervatórium fő feladataként a gyógyászati célú radioizotópok fenntartható és biztonságos ellátási stratégiáira és irányelveire vonatkozóan tesz majd javaslatokat az EU döntéshozói, nemzeti kormányai, nemzeti és nemzetközi testületei, az orvos társadalom és az európai ipar számára.

Az atomenergia békés célú felhasználásának fontos területe az orvosi izotópok előállítása és azok egészségügyben történő széles körű alkalmazása. Azonban a 2008 és 2010 közötti reaktorleállások miatt világszerte hiány lépett fel a készletekben, különösen a diagnosztikai eljárásokhoz használt technécium-99m (Tc-99m) izotóp előállításához használt molibdén-99 (Mo-99) izotóp esetében. Az orvosi radioizotópokat előállító reaktorkapacitások korlátainak felismerése nyomán az Európai Unió Tanácsa felkérte az Európai Bizottságot az Európai Unión belüli radioizotóp-ellátás biztonsága közép- és hosszú távú stratégiai megoldásainak kidolgozására. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egyetért a megfigyelő obszervatórium felállításában hozott uniós döntéssel és azokkal az intézkedésekkel, amelyekről a 2012. június 29-én nyilvánosságra hozott közleményében számolt be az Európai Bizottság.

A gyógyászati célú izotópok alkalmazása mindennapos a világ egészségügyi ellátórendszereiben, kiemelten fontos szerepet játszik a betegségek, többek között a rákos megbetegedések, a szív és érrendszeri, valamint a degeneratív betegségek noninvazív diagnosztikájában, megfigyelésében és kezelésében. Az Európai Bizottság és a Képalkotó Berendezések Gyártóinak és Beszállítóinak Szövetsége (AIPES) által közösen létrehozott Obszervatórium munkacsoportok formájában végzi tevékenységét, stratégiai célja az Mo-99/Tc-99m izotópok közép- és hosszú távú ellátásbiztonságának előmozdítása az Európai Unió területén, figyelembe véve a világpiaci kereslet/kínálat folyamatait. Emellett gondoskodik a kérdés globális szinten történő politikai látótérbe helyezéséről, ösztönzi a gyógyászati radioizotóp ellátási lánc fenntartható gazdasági szerkezetének kialakítását, valamint bevezeti az ellátási láncban és a kapacitások biztosításában résztvevők európai uniós szintű rendszeres felülvizsgálatát. Az Obszervatórium tagjai az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai (élükön az Energiaügyi Főigazgatósággal), az Euratom Ellátási Ügynökség és az ágazat gyógyászati célú Mo-99 gyártásban kulcsszerepet játszó képviselői.

Az egyedülálló intézkedés felelősségi köre világméretű, az orvosi radioizotópok ellátásbiztonságának megteremtésével hozzájárul a megbetegedések gyorsabb, pontosabb, biztonságosabb felismeréséhez, azok hatékony kezeléséhez, továbbá kialakulásuk megfigyeléséhez.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)