Nguyen Thien Nhan, a Vietnami Szocialista Köztársaság miniszterelnök-helyettese delegációjával háromnapos látogatásra érkezett Magyarországra. A hivatalos program részeként a delegáció látogatást tett a paksi atomerőműben, és további kétoldalú egyeztetések zajlottak állami vezetők részvételével a kutatás-fejlesztés, a nukleáris szabályozás és az oktatás-továbbképzés témaköreiben. Emellett a vietnami miniszterelnök-helyettes találkozott és megbeszéléseket folytatott Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszterrel is.

Nguyen Thien Nhan, a Vietnami Szocialista Köztársaság miniszterelnök-helyettese hangsúlyozta, országa számára jelenleg kiemelten fontos a nukleáris szakemberek tömeges képzése. A speciális szakismeretek elsajátítása kapcsán kivételes értékként tekintenek a 30 éves magyar szakmai és mérnöki tapasztalatokra. Vietnamban várhatóan 2014-ben kezdik építeni az első atomerőművet, amelyet 2020-ra szeretnének üzembe állítani. Ezzel új korszak veszi kezdetét a vietnami energiaellátásban és -gazdaságban, az ország az atomenergiát biztonságos céllal felhasználó államok közé lép elő. Vietnam új iparának ezért sok magasan képzett nukleáris szakemberre van szüksége.

Fotó: Bodajki Ákos

Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár a paksi látogatás alkalmával kiemelte a két ország oktatási együttműködésének jelentőségét, amelyet az egyre sűrűbben előforduló szakmai egyeztetések és a létrejött megállapodások is erősítenek. A vietnami fél különösen nagy érdeklődést mutat a nukleáris tapasztalatok iránt, ami megbecsülést és elismerést jelent a hazai atomenergetikai szakembereknek és nukleáris iparnak. Magyarország már 30 éve biztonságosan üzemelteti egyetlen atomerőművét, emellett tevékenyen részt vesz a nemzetközi nukleáris kutatás-fejlesztési munkákban is.

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) által szervezett képzést az eddigi 3 turnus során 116 vietnami résztvevő végezte el eredményesen. Szeptemberben megkezdődik a negyedik, mintegy 40 fős vietnami csoport oktatása is. Kovács Pál kifejezte reményét, hogy Magyarországnak az egyeztetések eredményeképpen sikerül a jövőben lefednie a nukleáris oktatás teljes spektrumát, az alapoktól kezdődően egészen a magasan képzett szakértők szakirányú továbbképzéséig, amelyben már valamennyi hazai nukleáris intézmény szerepet vállalhat majd.

Fotó: Bodajki Ákos

A jövőben nélkülözhetetlen elméleti és gyakorlati ismereteket adhatnak át a nukleáris tudomány és a szakma elismert hazai művelői, köztük a BME mellett a Magyar Tudományos Akadémia KFKI Atomenergia Kutatóintézet a mester- és doktoranduszképzésben, a tudományos és kutató-fejlesztő szakembergárda műszaki oktatásában, míg az Országos Atomenergia Hivatal a hatósági szakemberek, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. pedig az üzemeltetők és karbantartók kiművelésében. A vietnami fél a jelenlegi képzési formával való elégedettsége mellett jelezte szándékát az eddigieknél hosszabb távú oktatási projektek megvalósítására is. Erről 2013. július 30-án tovább folytak az egyeztetések Tran Viet Thanh tudományos és technológiai miniszterhelyettes, Tran Quang Quy oktatási és képzési miniszterhelyettes és Kovács Pál államtitkár részvételével a Parlamentben.

A vietnami delegáció 2013. július 29-én érkezett Paksra, hogy megtekintsék a vietnami egyetemi tanárok és oktatók részvételével, 2012 szeptemberében indult magyarországi nukleáris képzés egyik jelentős helyszínét. A delegáció tagjait Baji Csaba, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója fogadta. Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója az energiaügyért felelős államtitkárral együtt személyesen vezette körbe a vietnami delegációt a Karbantartó Gyakorló Központban és az atomerőmű telephelyén.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)