A magyar energetikai vállalatok és szervezetek számos területen működhetnének együtt szaúdi partnerekkel a helyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló energetikai beruházások keretében - közölte Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár, aki hivatalos látogatáson vett részt 2012. március 19-21. között, Szaúd-Arábiában. A megbeszélések középpontjában a két ország közötti hosszú távú energetikai stratégiai együttműködés kialakítása állt.
A megújuló energiaforrások hasznosításában a szabályozási és rendszerbe illesztési tapasztalatok megosztása mellett komoly lehetőségek nyílhatnak a munkahelyeket teremtő közös kutatási-fejlesztési programok indításában is - hangzott el a kétoldalú egyeztetésen.
Az államtitkár által vezetett küldöttség tárgyalásokat folytatott a szaúdi Vízügyi és Energetikai Minisztériumban, felkereste az Olaj- és Ásványügyi Minisztériumot, látogatást tett az Atomenergetikai Hatóságnál és a szaúdi Tudományos Akadémián. A találkozók elsődleges célja a Magyarország és Szaúd-Arábia közötti energetikai kapcsolatok kialakítása, a lehetséges kereskedelmi partnerek bemutatása volt. A magyar delegációban a szakminisztérium, a Magyar Energia Hivatal, a Magyar Villamos Művek Zrt. és az Országos Atomenergia Hivatal mellett több energetikai vállalat és a hazai szakirányú felsőoktatás is képviseltette magát.
A szaúdi gazdaság legfőbb exportcikke a kőolaj, az ország világviszonylatban a legnagyobb tartalékokkal rendelkezik és a legjelentősebb exportőr. Az OPEC teljes kitermelésének mintegy harmadát biztosítja. Szaúd-Arábia energiaéhsége a térségben a legdinamikusabban növekszik. A királyság a következő két évtizedben 16 atomerőmű építését tervezi az ipari és lakossági energiafelhasználás kielégítésére, a tengervíz sótalanításra. A szaúdi kormány 15 ezer új, a megújuló energiahálózat létesítményeinek felépítéséhez szükséges munkahellyel számol. A rijádi előrejelzések szerint a rendkívül kedvező adottságokra építve 8 éven belül az ország energiaszükségletének 10 százalékát adhatják a napelemek.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)