A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás kihívásairól, az intézkedések finanszírozásának lehetőségeiről tárgyaltak a tagállami környezetvédelmi miniszterek a ciprusi soros elnökség kezdeményezésére 2012. július 7-8-án, Nicosiában. Az informális találkozó klímapolitikai részén a Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár által vezetett küldöttség képviselte Magyarországot.
A résztvevők a bevezető előadásokat követően a ciprusi elnökség által összeállított kérdések mentén vitatták meg a főbb témákat. Elsőként a különböző uniós finanszírozási eszközök alkalmazkodással kapcsolatos tagállami intézkedések kidolgozásához és végrehajtásához való hozzájárulásáról esett szó. Kovács Pál kifejtette: Magyarország alapvetően támogatja a 2014-2020-ig tartó többéves uniós pénzügyi keret összehangolását az Európa 2020 stratégia klímapolitikai célkitűzéseivel. A közösségi törekvések és vállalások teljesítésének azonban a hazai szükségletekhez igazodva kell megtörténnie. A magyar szándékok szerint a támogatásokat a tagállamok saját fejlesztési igényeik szerint oszthatják fel a különböző célterületek (pl. környezetvédelem, közlekedés, klímavédelem) között.
Az informális találkozón a miniszterek áttekintették a magánszektor részvételének lehetőségeit az adaptációs intézkedések finanszírozásában. A jelenlegi világgazdasági helyzetben a központi költségvetési források nem fedezhetik maradéktalanul az indokolt lépések költségeit. Magyarország ezért egyetért a magántőke bevonására alkalmas innovatív pénzügyi eszközök alkalmazásával. A tagállamoknak a nemzeti és helyi szintű alkalmazkodási, kockázat-kezelési stratégiák és szakpolitikák kialakítása során be kell azonosítaniuk azokat a területeket, amelyeken a magánszféra hozzájárulása és innovációja kiemelten szükséges.
A nemzeti delegációk megjelölték azt a keretrendszert is, amelyet az adaptációs stratégiákkal kapcsolatos tapasztalatok megosztására leginkább elfogadhatónak tartanak. Az Európai Bizottság által 2009 tavaszán kiadott tematikus Fehér Könyv kétfázisú stratégiát rögzített. A 2012-ig tartó első szakaszban a stratégia alapjainak kidolgozása volt a cél. A 2013-ban kezdődő második szakasz már a végrehajtás időszaka lesz, a jövő évben elkészül az Európai Alkalmazkodási Stratégia. A stratégia éghajlatváltozási hatás-, sérülékenységi és alkalmazkodási adatbázisa, az Európai Klímaadaptációs Platform idén januárban elindult. Magyarország e felületet tartja a legmegfelelőbb fórumnak a tagállamok közötti információcserére, mivel az figyelembe veszi a horizontális szakpolitikai célokat, és megfelelően tükrözi a tagállamok eltérő szükségleteit és igényeit.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztály)