Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára hivatalában fogadta a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium Természeti Erőforrások és Energia Ügynökség képviselőit, Masahiko Fujihara főigazgató-helyettest és Takashi Matsumoto igazgatóhelyettest 2013. október 15-én. Közlemény.

A találkozón részt vett Tatsujiro Suzuki, a Japán Atomenergia Bizottság alelnöke is.

Fotó: Bartolf ÁgnesA magyar és japán fél között az elmúlt egy évben intenzív konzultáció folyt a magas hatékonyságú és környezetbarát szénhasznosítási rendszerek tanulmányozása érdekében. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium energiapolitikai célkitűzései egyaránt a tiszta szén technológiák fejlesztése irányába mutatnak. Ahogy Kovács Pál korábban jelezte, a japán projektelképzelések illeszkednek a magyar kormányzat energetikai és munkahely-teremtési törekvéseihez, így az együttműködés elmélyítését szolgáló párbeszéd folytatása is támogatandó.

A japán delegáció látogatásának célja a két ország számára további kölcsönös előnyöket biztosító energetikai együttműködési irányok egyeztetése. Az energiaügyért felelős államtitkár kiemelte, hogy a japán fél mind a gyártástechnológia, mind a kutatás-fejlesztés terén nagy szakértelemmel rendelkezik, amely a tudásmegosztás segítségével a hazai energetikai célú fejlesztésekben is hasznosítható.

Fotó: Bartolf ÁgnesMagyarország nukleáris oktatási programokkal és az oktatásra alkalmas infrastruktúrával segítheti az atomenergiát nemzeti energiamixükbe újonnan bevezető országok felzárkózását. Japán számára érdemi segítséget jelenthet a magyar nukleáris szakemberek tapasztalata a nukleárisbaleset-elhárítás terén az állami és szakterületi szervek hatékony együttműködéséhez és a helyi védelmi igazgatási rendszer eredményes működéséhez.

A két ország közötti információ-, technológia- és tapasztalatcsere formálja és erősíti az atomenergia békés célú felhasználását szorgalmazó törekvéseket. A közös munka hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért folyó kutatások középpontjában álló környezetbarát szénhasznosítási rendszerek nemzetközi fejlesztési céljainak eléréséhez.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)