Újabb szakaszba lépett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) energiapolitikai célkitűzéseit támogató Japán Energiagazdasági Intézet (IEEJ) között létrejött tiszta szén technológiai témájú együttműködés. A japán delegációt, amelyhez ezúttal Nozomi Sagara, a Japán Ipari Minisztérium (METI) és az Új Energetikai és Ipari Technológiai Fejlesztési Szervezet (NEDO) Környezetvédelmi Főosztályának vezetője is csatlakozott, Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár fogadta hivatalában 2013. július 30-án. A szakértői küldöttség a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) és a Magyar Bányászati Szövetség képviselőivel is tárgyalt Budapesten.
A magas hatékonyságú és környezetbarát szénhasznosítási rendszerek tanulmányozása érdekében az elmúlt egy évben intenzív konzultáció folyt az együttműködő felek között. Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár kiemelte, hogy a japán projektelképzelések illeszkednek a magyar kormányzat energetikai és munkahely-teremtési célkitűzéseihez, így kölcsönös előnyök mentén feltétlenül támogatandók.
A tiszta szén technológiák egyszerre teszik lehetővé a szén és a lignit klímabarát hasznosítását és ipari-vegyipari alkalmazását. A vizsgálat tárgyát képező többfunkciós szénfeldolgozó létrejötte esetén új lehetőségekhez juthat a borsodi térség, a szénbányászat újraélesztése mellett további vállalatok megtelepedése és új munkahelyek létesülése is várható.
Az IEEJ Japán energetikai kormányzati szervezeteinek támogatásával készít megvalósíthatósági tanulmányt egy lehetséges magyarországi tiszta szén projektről. A japán küldöttség tanulmányának tartalmi felépítéséről és a konkrét tervek előkészítéséről folytatott további egyeztetéseket a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet, a Miskolci Egyetem és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat vezető munkatársaival. A japán szakértői delegáció a Miskolci Egyetemen megtekintette a Földtan-ásványtan, az Energiagazdálkodási és a Nyersanyag előkészítő laborokat, ahol tájékozódhattak az eddig elért hazai kutatási eredményekről.
A következő időszakban a projekt megvalósíthatósági tanulmányának elkészítése érdekében további szakmai egyeztetések várhatók Magyarországon. A közösen végzett vizsgálatok tárgya a borsodi régió szénlelőhelyeinek minőségi és mennyiségi felmérése, adatgyűjtés a leválasztott szén-dioxid tárolását lehetővé tevő geológiai formációkról. A tervezési időszak várhatóan 2014 első negyedévében zárul. A felek az eredmények alapján dönthetnek az együttműködés kibővítéséről és a tervek megvalósításáról.
A japán gazdasági tárca felügyelete alatt álló NEDO az 1970-es olajválságok nyomán fellépő energiadiverzifikációs igények alapján jött létre félig állami szervként az 1980-as években. A szervezet célja a fejlesztések és az új energetikai technológiák megvalósulásának segítése. A szervezet a CO2-kibocsátás csökkentését szolgáló módszerek ipari, energetikai, környezetvédelmi technológiáinak kutatás-fejlesztése mellett, azok nemzetközi szintű terjesztésében is fontos szerepet játszik.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)