A jelenlegi szétszabdalt, átláthatatlan, pazarló, a fogyasztókat indokolatlan költségekkel terhelő távhőszolgáltatási rendszer gyökeres átalakítására van szükség ahhoz, hogy a lakossági terhek növekedését meg lehessen akadályozni. Ezért is vonta be a kormány a távhőárak megállapítását az állam hatósági jogkörébe – jelentette ki Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár szerdán Győrben, a VI. Klímaváltozás – Energiatudatosság – Energiahatékonyság című konferencián.
A rendezvényen az államtitkár elmondta: a Kormány elkötelezett az anyagi teljesítőképességük határára sodródott családok megvédése mellett, a rezsidíjak befagyasztásával a családok gazdálkodását kívánja kiszámíthatóvá tenni.
Bencsik János emlékeztetett rá: a kormány megkezdte a KÁT-rendszer (villamos energia kötelező átvétele) átalakítását is, mellyel hármas célja a társadalmi igazságtalanság megszüntetése, a fogyasztói terhek növekedésének megállítása, és az erdőgazdálkodás fenntarthatóságának biztosítása.
Az államtitkár az új támogatási rendszer alapjait felvázolva elmondta: azon földgáz alapú kapcsolt energiatermelőknek, amelyeknek nem térült még meg a beruházása, átmeneti segítséget nyújt a kormány. Az 50MW villamos teljesítményt nem meghaladó engedélyesektől piaci alapon működő áramátvételre kerül sor. Ezen felül azon földgáz alapú kapcsolt energiatermelők, amelyeknek beruházása még nem térült meg és lakossági felhasználókat látnak el hőenergiával, akkor – kizárólag a hasznos hőtermelés után – átvételi támogatásban részesülhetnek. A hőoldali támogatott átvétel lehetősége a megtérült földgáz alapú kapcsolat termelők esetében még kidolgozás alatt áll. A biomassza alapú energiatermelők esetében teljesítménykorlát, és szigorú fenntarthatósági követelményrendszer bevezetése várható.
Az államtitkár Győrben Borkai Zsolt polgármester társaságában ellátogatott a GYŐRSZOL Zrt. igazgatóságára. A vállalat példája azt mutatja, van élet a KÁT után is. A győri távhőszolgáltatás a magas műszaki színvonal mellett az egyik legolcsóbb az országban, s azon kevesek egyike, ahol egy kézben van a távhőtermelés és szolgáltatás. Saját tulajdonú gázmotoros erőművük révén villamos energiát is termelnek, melyet március végéig a kötelező átvétel rendszerében, április 1-től pedig a MAVIR számára nyújtott rendszerszintű szolgáltatások keretében értékesítenek – mondta Bencsik János a látogatást követően.
Az államtitkár délután a Pannonhalmi Főapátságba látogatott, ahol találkozott Várszegi Asztrik főapáttal, és megtekintette a főapátság megújuló energiaforrások kiaknázására alapuló energetikai rendszerét. Az apátság úttörő szerepet tölt be a magyarországi megújuló energiaforrások használatának terjesztésében. Az elmúlt években biomassza fűtőművet, majd földgáz alapú kapcsolt energiatermelő berendezést helyeztek üzembe, most pedig egy újabb sikeres, 42.5 millió forintos európai uniós pályázat jóvoltából napenergia alapú villamosenergia-termelő rendszer telepítésére kerül sor.
Az államtitkárt leszögezte: a társadalmi problémák orvoslásában a kormány stratégiai partnernek tekinti a magyarországi egyházakat, ezért az energiapolitika eszközeivel is támogatja az általuk üzemeltetett közhasznú intézmények takarékosabb működtetését. Az adventtől nagyböjtig terjedő időszakban a felekezeti intézmények a Környezet és Energia Operatív Programból 1,71 milliárd forint pályázati támogatásban részesültek.
(kormany.hu, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)