A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal és a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) bevonásával befektetői fórumot tartott 2013. június 14-én, a budapesti Károlyi-Csekonics Rezidencián.

A potenciális befektetők, reprezentatív szakmai szervezetek és más érdeklődők a tervezett bányászati koncessziók hazai jogszabályi kereteiről, az uniós tagállamokban már működő megoldásokról, jellemző alapfeltételekről tájékozódhattak a rendezvényen.

Fotó: Bartolf Ágnes

A fórumon megjelenteket Szemerkényi Réka miniszterelnöki főtanácsadó mellett Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár köszöntötte. Szemerkényi Réka beszédében kiemelte, Magyarország nemzetgazdasági érdeke, hogy ásványkincseit felelősen hasznosítsa, és ebben meg fogja találni azokat a partnereket, akik együttműködésükkel hozzáadott értéket teremtenek. Kovács Pál államtitkár hozzátette, az európai piac működési zavaraira tekintettel – példaként említve a kóbor áramok, az alacsony kvótaárak és a negatív villamosenergia-árak problémáját – a magyar kormány számára az energiaellátás biztonsága alapérdek, megteremtésének eszközéül szolgálhat a hazai ásványkincs-vagyon.

A résztvevők betekintést nyerhettek a magyar szénhidrogén és geotermális szektor helyzetébe, megismerhették a koncessziós eljárás jogi, gazdasági, adózási és környezetvédelmi kereteit. Meghívott szakértők az ipari gyakorlatról, szolgáltatói tapasztalatokról és a jogi kérdésekről tartottak előadásokat.

Az iparág képviselői két területet jelöltek meg, amelyek esetében szükségesnek tartják a magyar jogszabályi környezet finomhangolását. A vélemények alapján a bányajáradék kiszámítási módszerének tervezhetőbbé tétele és a rétegrepesztéses eljárás hatósági engedélyezési feltételeinek tisztázása fokozná a befektetői környezet stabilitását.

A tájékoztató rendezvény Orbán Anita, a Külügyminisztérium energiabiztonságért felelős utazó nagykövetének beszédével zárul majd az esti órákban.

Fotó: Bartolf Ágnes

A nemzeti fejlesztési miniszter utasítására várhatóan heteken belül hét bányászati koncessziós pályázatot írnak ki a hagyományos és nem-hagyományos szénhidrogén bányászat fejlesztése és a geotermális energia fokozottabb hasznosítása érdekében. A szakminisztérium az eredményes eljárások érdekében adott tájékoztatást a szakma hazai és nemzetközi képviselőinek a befektetői fórumon.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)