Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára április végén látogatást tett az MTA debreceni Atommagkutató Intézetben (MTA Atomki).

Az esemény során Magyarország energiapolitikájáról tartott előadást az államtitkár Debrecenben, az intézet vezetőinek és dolgozóinak, amelyben a nukleáris kutatásokban résztvevő intézmények jelentőségére hívta fel a figyelmet. A fővárostól távoli helyszínen megvalósuló nukleáris szakemberképzés és kutatás nem csupán a következő generációk stabil tudásbázisát jelenti, hanem működésével hatékonyan járul hozzá a Nemzeti Energiastratégiában lefektetett energiapolitikai célkitűzések megvalósításához, az atomenergia békés céllal történő, hosszú távú hazai felhasználásához.

Az államtitkári látogatáson szó esett az MTA Atomki helyzetéről, stratégiai terveiről, nemzetközi kapcsolatrendszeréről és az atomenergia felhasználásához kapcsolódó feladatvállalási lehetőségekről. Emellett a világszínvonalú infrastruktúrával rendelkező intézetben az MTA Atomki kutatói mutathatták be a nanotechnológia, a klímakutatás és a régészet számára is új távlatokat biztosító eszközöket és kutatóműhelyeket.

Az MTA Atomki tevékenységével több szálon is kapcsolódik az energetikához, mint a magfizikai kutatás és a nukleáris kultúra egyik hazai központja, és mint regionális részecskegyorsító-központ. Az intézet atommagfizikai kutatási programjában interdiszciplináris témák jelentenek további kapcsolódási pontot az energetikához és környezetkutatáshoz. Az intézet munkatársai rendszeresen oktatnak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) által szervezett tanfolyamokon, a NAÜ-vel együttműködésben az intézet maga is szervez tanfolyamokat, iskolákat. 2013 júniusában az MTA Atomki és az MTA Energiatudományi Kutatóközpont kéthetes speciális, az élelmiszerbiztonság és a stratégiai vízbázisok védelméről szóló képzést szervez szaúdi szakemberek csoportja részére.

Magyarország a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség felé több alkalommal is jelezte együttműködési készségét, részvételi szándékát a külföldi nukleáris szakemberek képzésére és továbbképzésére, egyetemi mérnökképzésre, tudományos kutatói tevékenység támogatására irányuló közös projektekben. Az oktatás és kutatás területén létrejövő együttműködések szakmai bázisát az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont nemzetközi szinten is elismert szakértői, kiemelkedően jó technológiai felszereltségű létesítményei biztosítják.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)