A magyar energiapolitika kérdései jóval összetettebbek annál, mintsem azokra a nukleáris energia használata választ adhatna, ugyanakkor az atomenergia fontos eleme a magyar energiaellátási rendszernek – mondta Fellegi Tamás a Confrontations Europe által szervezet, „Atomenergia Európában: Az elfogadástól a támogatásig” című konferencián tartott előadásában, 2010 szeptember 15-én Budapesten. Beszédében a miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kormány az ország energiafüggetlenségének szem előtt tartásával, az Európai Uniónak tett vállalásainak megfelelően elkötelezett a megújuló energiaforrások terjedésének ösztönzése iránt is.
Magyarország 2011 januárjától tölti be az Európai Unió soros elnökének tisztét, és ebben a pozícióban elő kívánja készíteni egy új, a nukleáris hulladékok kezelését, illetve a kimerült fűtőelemek kezelését szabályozó irányelv megalkotását – jelentette be Fellegi Tamás. A miniszter hozzátette: az elnökség alatt Magyarország kiemelt figyelmet kíván fordítani az energetikai kérdéseknek.
Az atomenergia magyarországi hasznosításának jövőjéről szólva a miniszter elmondta, hogy jelenleg két igen hangsúlyos témával kell foglalkoznia a szakembereknek: az új atomerőművi kapacitások létesítésnek előkészítésével – amely egy roppant hosszadalmas, kormányzati ciklusokon átívelő folyamat –, illetve a blokkok üzemidőhosszabbítása által felvetett kérdések tisztázásával.
Magyarországon minden feltétel adott a nukleáris energia jövőbeni biztonságos alkalmazása szempontjából, hiszen vannak felkészült, gyakorlattal rendelkező szakembereink, biztos kutatói háttér, és az atomenergia lakossági támogatása is kiemelkedő – emelte ki Fellegi Tamás.
A miniszter emlékeztetett rá, hogy a világban egyre inkább fellendülőben van az atomerőművek építése, Európai Unió országai közül például jelenleg 15-ben élnek a nukleáris energia kínálta lehetőségekkel. Jelenleg ezekben az országokban összesen 148 reaktor üzemel, melyek Európa villamos energia igényének közel harmadát biztosítják – tette hozzá a tárcavezető.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)