A Nabucco West árnyékában hazánk már 2012 elején kidolgozott egy olyan, lényegesen olcsóbb projektötletet (SEEP néven), ami a meglévő infrastruktúrákra épülve, csak a szükséges minimális földgázvezeték-beruházásokkal juttatta volna el a földgázt a bolgár-török határtól az osztrák központig – hívta fel előadásában a figyelmet Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár a 45. Nemzetközi Gázkonferencia és Szakkiállítás 2013. október 17-i nyitónapján.

Habár a magyar energiadiplomácia minden követ megmozgatott, a Nabucco West projekt megmentése nem rajtunk múlott. Előadásában kérdéssel utalt az államtitkár a 2013 nyarán meghozott Shah Deniz konzorciumi döntés összetett hátterére: hogyan lehetséges az, hogy egy, Közép-Európa ellátásbiztonságát és diverzifikációját célzó projekt esetében a történet végén kilenc olyan céggel köt szerződést a kitermelési konzorcium, akiknek a portfóliója nem ebben a régióban van.

Az államtitkár a korábbi elképzeléseket megerősítve kifejtette, az európai infrastruktúrához és piachoz kapcsolódásunk szempontjai az energiastratégia megalkotása óta nem változtak. Továbbra is céljaink között szerepel az ellátásbiztonság növelése, az energiaforrások fizikai és azok szállítási útvonalának diverzifikációja, az energiapiacok összekapcsolása és átjárhatóságuk fokozása, emellett a földgáztárolók és a teljes rendszer magasabb kihasználása regionális mechanizmusok segítségével.

Fotó: Bartolf Ágnes

A térség gazdasági stabilitásának kulcsa a régió energiabiztonsága – hangsúlyozta Kovács Pál. Ennek érdekében a V4 országok képesek az összefogásra. A visegrádi csoport kormányfőinek hétfői budapesti találkozóját követően a magyar elnökség a V4 Gas Forum megalakításával egyértelművé tette, hogy kiáll a méretgazdaságosabb és így versenyképesebb piacok kialakítása mellett. Az energiaügyért felelős államtitkár emlékeztette a megjelenteket, hogy az első ülésre várhatóan még 2013 októberében sor kerül Budapesten.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztály)