2011. május 13-án megkezdődött a Nemzeti Energiastratégia és az ahhoz kapcsolódó stratégiai környezeti vizsgálat (SKV) és gazdasági hatáselemzés társadalmi egyeztetése.
A véleményezők energiastratégiával kapcsolatos észrevételeit az [[[fSUjLVdShfi9iNNNGJJlQZW5lcmdpYXN0cmF0ZWdpYUBuZm0uZ292Lmh1]]] e-mail címre várják a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium munkatársai, a környezeti vizsgálat kapcsán felmerülő hozzászólásokat az [[[xXLtuQJyINSHR8DjZxEWrGZXN0cmF0LXNrdkBuZm0uZ292Lmh1]]] e-mail címre küldhetik 2011. június 12-ig.
A korábban szakmai és civil szervezetekkel egyeztetett tervezetet és SKV jelentést illetően a tárca szakemberei vállalkozások, önkormányzatok, társadalmi szervezetek és állampolgárok javaslatait kívánják bekapcsolni a döntéshozási folyamatba. A társadalmi egyeztetésre bocsátott stratégiai javaslat megfelelő keretrendszert és szellemiséget kíván nyújtani a biztonságos, hatékony és megfizethető hazai energiaellátáshoz a jövőben. Az energiastratégia más ágazati politikákat is érint, a dokumentumban a közlekedés, környezetvédelem, mezőgazdaság, vízgazdálkodás, oktatás, a megújuló energiaforrások hasznosítása, és hazánk klímapolitikája is helyet kap. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium február óta folytatta le a stratégiai környezeti vizsgálatot egy független szakértői munkacsoporttal.
A stratégia legfontosabb feladata az energetika jövőképének meghatározása, a fenntartható, megfizethető és biztonságos szektoriális működés irányvonalainak deklarálása. A kormány célja az energia- és klímapolitika összhangja a gazdasági fejlődés, a fenntarthatóság, az ellátásbiztonság és az energiafüggés-csökkentés jegyében a leggazdaságosabb módon. A stratégiai eszközrendszer elemei az energiatakarékosság, a megújuló energiaforrások felhasználásának növelése, az atomenergia, a regionális energetikai infrastruktúrafejlesztés, új energetikai intézményrendszer kialakítása, valamint az energiahatékonyság és energiatakarékosság növelése. Az Országgyűlés határozat formájában hirdeti ki Magyarország energiastratégiáját annak elfogadása után, majd megkezdődnek a konkrét cselekvési tervek. A kormány rendszeresen beszámol a stratégia végrehajtásáról az Országgyűlésnek.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nagy hangsúlyt kíván helyezni a társadalmi egyeztetésre, feltétlen fontosságúnak tartja a konstruktív lakossági véleményezést, az előremutató együttműködést a stratégia kialakításában, legyen szó a háztartásokat, intézményeket, vállalkozásokat vagy településeket érintő energetikai kérdésekről.
Az NFM köszöni az eddig beérkezett észrevételeket és egyúttal tájékoztatja az érdeklődőket, hogy az egyeztetés lezárását követően tervezi a beérkezett vélemények nyilvánosságra hozatalát.
Megjegyzés:
Felhívom szíves figyelmét, hogy a jogszabályok előkészítésében való társadalmi
részvételről szóló 2010. évi CXXXI. törvény kimondja:
A jogszabály előkészítéséért felelős miniszter a beérkezett véleményeket, a véleményező nevét és elektronikus levélcímét
* visszaigazolás küldése,
* a törvény 11. §-a szerint elkészítendő összefoglaló és a véleményezők listájának közzététele, valamint
* a törvény 12. §-ában meghatározott utólagos véleményezés céljából
legkésőbb a véleményezett jogszabály hatálybalépésétől számított másfél évig kezeli.
Amennyiben a véleményezett jogszabály nem lép hatályba, a véleményező nevét és elektronikus levélcímét legkésőbb a vélemény beérkezését követő egy éven belül törölni kell.
A véleményező adatainak kezeléséhez szükséges hozzájárulást a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényben foglalt vélelem szerint a jelen törvényben foglalt adatkezelések tekintetében megadottnak kell tekinteni.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)