Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár megnyitójával kezdődött meg a MACH-TECH szakkiállítás, majd a Gazdasági és Tudományos Társaságok Szövetségének (GTTSZ) konferenciája 2011. május 17-én, a budapesti Hungexpón. Az államtitkár Nemzeti Energiastratégiáról szóló előadásában leszögezte, hogy a magyar gazdaság teljesítőképessége és a társadalom jóléte a biztonságosan hozzáférhető és megfizethető energiától függ.
Bencsik János hangsúlyozta, hogy a magyar energetika sikerének kulcsa az energiastruktúra-váltás. A társadalmi vitára bocsátott energiastratégia az ésszerű és környezetbarát energiafelhasználás érdekében kiemelt eszközként kezeli az energiatakarékosságot és a megújuló energia részarányának fokozását. A teljes ellátási és fogyasztási láncot átfogó energiahatékonysági intézkedések, az alacsony széndioxid intenzitású villamosenergia-termelés arányának növelése szintén a prioritások között szerepel. Az energiastratégia további sarkalatos pontjai a megújuló és alternatív hőtermelés elterjesztése, az alacsony széndioxid kibocsátású közlekedési módok térnyerésének támogatása.
A szaktárca számításai szerint a nemzeti össztermék növekedéséhez egy közel stagnáló energiafogyasztás társul majd, azaz a magyar gazdaság jelenlegi magas energiaintenzitása jelentős mértékben csökken. A struktúraváltás időszakában kiemelt szereppel bír a villamosenergia-termelés és -elosztás fejlesztése, valamint az ipari folyamatok, a közlekedés és az épületszektor energiaigényének mérséklése is. Mindezeket úgy kell egymással társítani, hogy a jövőbeni energetikai fejlesztésekben rejlő foglalkoztatási lehetőségek kihasználhatók legyenek.
Magyarország jó adottságokkal rendelkezik a biomassza felhasználásban, a biogáz előállításában és a geotermikus energia hasznosításában. Ugyanakkor a napjainkban e célból telepített berendezések többsége külföldön készül. A kormány szándéka életre kelteni az egykor virágzó és fejlett hazai energetikai gépgyártást, melynek bizonyos területein Magyarország piacvezetővé válhat. Ilyen kitörési pont lehet a korszerű biomassza alapú tüzelőberendezések, valamint a napkollektorok és napelemek gyártása. Ehhez a munkafolyamatok komplex összehangolása szükséges az elméleti kutatástól kezdve, a termékfejlesztésen át a gyártásig és az eszközök telepítéséig. A hazai gépgyártás megújulásához is lendületet adhat a nemzeti energiastratégia elfogadása és a szabályozási környezet ehhez illeszkedő átalakítása.
Már megkezdődött a megújuló energiatermelés kiszélesítését szolgáló kötelező átvételi rendszer átalakítása, valamint a beruházások engedélyezési feltételeinek egyszerűsítése. A kormány tervei szerint 2012 elejétől kiszámítható és ösztönző környezetben, egyre nagyobb számban jöhetnek létre új energetikai befektetések – fejtette ki az államtitkár.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)