A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) 2013. május 2-án tartotta ünnepi elnökségi ülését Budapesten. A rendezvényen Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár kijelentette, a környezetbarát távhőszolgáltatás nemzetgazdasági szempontból is fontos, országos energiapolitikai eszköz.
„A távhőrendszerek kiemelten fontos szereplői lesznek a hőellátás megújulásának azzal, hogy szinte bármilyen hőforrásból termelt hőt be tudnak fogadni, és el tudnak juttatni a végfelhasználókhoz” – idézte Fekete Csaba, a MaTáSzSz elnöke nyitóbeszédében a Nemzeti Energiastratégia sorait. A szervezet ünnepi ülését Dr. Garbai László műegyetemi professzor „Távhőellátás, Távhőszállítás” című könyvének bemutatója alkalmából hívta össze a szakmai szövetség elnöksége.
Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a szerző több évtizedes szakmai-tudományos munkáját méltatva a távhőszakma ABC-jének nevezte a megjelent, átfogó ismeretanyagot tartalmazó, hiánypótló művet. Ajánlásában kifejtette, a távhőellátással kapcsolatos általános műszaki ismeretekkel, a magyar távhőszolgáltatás múltjával és jelenlegi helyzetével tisztában kell lennünk, hogy költséghatékonyabbá és versenyképesebbé tehessük ezt a környezetbarát hőtermelési és szolgáltatási alternatívát.
A távhőszolgáltatás kiválóan szolgálja a klímavédelemi célok elérését és a fenntartható fejlődést, az energiafelhasználás racionalizálását, a települések levegőminőségének javítását, a hazai energiaimport (különösen a földgáz- és kőolajfüggőség) csökkentését. A jelenlegi magyar energiapolitika evidenciának tekinti a távhőszolgáltatás tartós jelenlétét a hazai energiaellátásban – mondta a klíma- és energiaügyért felelős államtitkár.
A jogi szabályozással és a műszaki modernizáció révén is segíteni szükséges a távhőrendszerek versenyképességét. A földgázalapú egyedi központi fűtéssel versenyezni tudó távhőszektor kialakítása mellett a magyar energiapolitika célja az, hogy a távhőszolgáltatás a környezettudatos fogyasztók keresett szolgáltatásává váljon – hívta fel a figyelmet Kovács Pál. Az államtitkár beszédében kitért arra is, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter rendelete alapján a távhőszolgáltatás tavaly országosan 42 milliárd forintos kompenzációban részesült.
Az ünnepi ülésen Dr. Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora emlékeztetett arra, hogy az egyetem szakmai elhivatottsággal, tudományos ismereteivel fennállása óta folyamatosan hozzájárult az ország fejlődéséhez, annak továbbra is a javát szolgálja.
A könyvbemutató zárásaként a megjelentek a szoros együttműködés szükségessége mellett foglaltak állást. A szakmai-tudományos munka eredményeinek megosztására épülő, hatékony párbeszéd, az egyetemi oktatás és a piac közti átjárhatóság megkönnyítése hasznosan támogathatja a távhőágazat fejlődését és a nemzeti energiapolitikai célok elérését.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)