Magyarország erőműveket épít Szaúd-Arábiában

Mv: Én babonás vagyok államtitkár úr, és hiszek a véletlenekben, de hát valamibe mi biztos belenyúltunk, hogyha ez pont így jön ki, hogy Ön pont itt van, igaz, hogy más-ként, de azért kapcsolódik a téma. Tehát a mi beszélgetésünk címe, hogy erőműveket építünk Szaúd-Arábiában és néhány másodperccel ezelőtt itt arról beszéltünk, hogy itthon kéne építkezni.  Ön hogyan látja ezt az egész problémát, igaza van-e például Mártha Imrének abban, hogy tényleg megtorpant egy kicsit a magyar energiastratégia?

Kovács Pál: Én nem gondolnám, hogy az energiastratégia mint olyan megtorpant volna, én úgy látom, hogy egy, egy tudatos építkezés zajlik, és az energiastratégia mentén ugye a cselekvési tervekben éppen most, hogy mondjam, fordítjuk apró pénzre azt, ami az energiastratégiában megfogalmazódott, jelen pillanatban dolgozunk éppen ezen energiastratégiák részstratégiáknak a kidolgozásán, és ezeknek a konkrét cselekvési terveknek a függvényében az MVM is és az összes magyar piacon szereplő társaságnak is körvonalazódni fog az a lehetőség, az a szerep, amivel, amivel a magyar piacon élni tudnak.  Én arra az egyetlen egy mondatra azért reagálnék, hogy Magyarország energetikai nagyhatalom lenne, én ezt a hatalom szót, ezt nem szeretem. Egész más piac kezd kialakulni most az egységes európai szabályozás következtében, mint amivel korábban találkoztunk. Minden egyes piaci szereplőnek megvan az a lehetősége, hogy ezen a piacon és jóval nagyobb lehetőségek mentén, mint amik korábban adódtak, a saját tevékenységét folytassa.

Mv: Abban az említett interjúban arról volt szó, arról is szó volt, hogy Magyarországnak most van egy lélektani lehetősége arra, hogy visszavásárolja mindazt, amit a Horn-kormány idején privatizáltak. Nevezetesen ezeket a bizonyos fogyasztókhoz elérő hálózati részeket. Erről nagyon régóta hallgatunk polémiát, az MVM-nek iszonyú jó pozíciói vannak, erős pozíciói vannak, ez hiányzik hozzá. Ha például az MVM ebben az irányba elindul, egyrészt a kormányzatban van erről gondolkodás, hogy esetleg reprivatizációról beszéljünk egyáltalán?
Kovács Pál: Én úgy gondolom, hogy a kormányzatban egy olyan jellegű gondolkodás folyik, hogy hogyan tudunk megfontoltan piaci pozíciókat építeni, mondom a piac az napról napra folyamatosan változik, egyrészt ugye nyomon kell követni azt is, hogy Európában milyen folyamatok zajlanak, egy - ahogy Ön is mondta - , egy gyors, felgyorsított terjeszkedés esetleg olyan piaci helyzetbe sodorhatja az MVM-et is, de bármely másik vállalkozót is, ami veszélyes.

Mv: Ha az MVM visszavenné ezeket a hálózatokat, ez tetszik egyébként szerintem Ma-gyarországon mindenkinek, monopol helyzetben lehet, hogy európai szabályozásba ütközne?

Kovács Pál: Ez könnyen elképzelhető.

Mv: Tehát akkor érthetem úgy, amit most mond, hogy ebben a minutumban a repriva-tizáció irányában gondolkodni, az zsákutca?

Kovács Pál: Nem azt mondom, hogy zsákutca, egy cél az lehet, hogy az MVM jusson el a végfelhasználóig, tehát, ha az MVM nem ...

Mv: Ami a vízművek esetében történt, a vízközmű vagyonnál, az nem vihető át az ener-gia szektorba egy az egyben?

Kovács Pál: Részben átvihető, részben viszont európai szabályozásba is ütközhet.

Mv: Tehát akkor Szaúd-Arábiában építünk.

Kovács Pál: Így van.

Mv: Miért jobb biznisz az egyébként?

Kovács Pál: Én nem mondanám, hogy jobb biznisz, én azt mondanám, hogy ma a piacon minden egyes lehetőségre oda kell figyelni. Amikor arra készülünk, hogy az MVM hamarosan egy atomerőmű bővítésben fog gondolkozni, tehát nagyobb alaperőműi kapacitás ...

Mv: Tehát fog, ez is kérdés?

Kovács Pál: Természetesen.

Mv: Bocsásson meg, ne haragudjon, nagyon sokan azon gyanakodtak, hogy ezt .., én tudom, hogy a kormány ezt ígérte, hát ez választási program idején ez bőven programban volt, de sokan azt mondták, hogy ezt mintha elfeledni látszanánk.

Kovács Pál: Nem, nem felejtődik ez el, hát Magyarországnak természetesen szüksége van erre az alaperőművi kapacitásra, ahogy azt Mártha úr is említette, a villamos ener-gia piacának, a saját piacának a fejlesztésére és ez a piac ez ma már nem csak a magyar határokon belül körvonalazódik, hanem egy, egy komolyabb régióban.

Mv: Bocs, hogy megakasztottam, tehát Paks bővítése nem került le a napirendről.

Kovács Pál: Továbbra is napirenden van.

Mv: És akkor Szaúd-Arábia.

Kovács Pál: Természetesen. Úgy gondolom, hogy minden olyan lehetőséget meg kell vizsgálni, itt nem csak Szaúd-Arábiáról van szó, hanem a régióban az összes olyan projektről, amelyeken keresztül az a kapacitás, aki ma képes egy ilyen alaperőművi kapacitás teljesítmény megépítésére, az úgymond gyakorlatozzon és helyzetbe hozza magát, hogy minél nagyobb legyen a hazai részesedés, amikor majd az atomerőmű projektről legyen szó, de ezeket a cégeket föl kell építeni, ezeket a cégeket ismét, ugye kimaradt harminc év az előző atomerőműi bővítés, mint nagy projekt óta, giga projekt óta. Ezeket a cégeket újra helyzetbe kell hozni, gyakorlatoztatni kell és ezekhez kellenek olyan projektek, amelyeken keresztül a cégeink föl tudnak nőni a feladathoz.

Mv: Hát folytassuk ezt a beszélgetést, arra szeretném kérni, mert ez izgin hangzott.

Kovács Pál, köszönöm, hogy elfogadta a meghívást!

Kovács Pál: Köszönöm szépen, viszontlátásra!

(MTV)