m1 - Ma reggel - 2012. 10. 24.
A világban globálisan nő az atomenergia felhasználása, mondta Kovács Pál

Mv: Kovács Pál, klíma- és energiaügyért felelős államtitkár a Ma reggel első vendége. Jó reggelt kívánok!

Kovács Pál, államtitkár, NFM: Jó reggelt kívánok!

Mv: Azt idéztem én itt, az ajánlóban, hogy a sikertörténet, az atomtudás gyakorlatilag az oktatása Magyarországon. A világon meg minthogyha visszaszorulóban lenne, ezt hogy lehet összeegyeztetni?

Kovács Pál: Először is köszöntöm a kedves nézőket! A világon nincs visszaszorulóban az atomenergia, bármelyik állítással szemben, bármelyik szervezetnek, nemzetközi szervezetnek nézzük a jövőbeli becsléseit, a távol-keleti motor miatt a világban globálisan nő az atomenergia fölhasználása. Ez az egyik. 2030-ra mind a Nemzetközi Energiaügynökség, mind a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség körülbelül másfélszeresére, pesszimista szcenárió szerint másfélszeresére fog nőni az atomenergia fölhasználása a világban. Ez köszönhető részben Kínának, részben Indiának, részben az orosz gazdaságban az atomenergia fejlesztésének, de más területeken is azt hiszem, hogy az atomenergia felhasználása további szerepet fog kapni, hiszen nem csak energia előállításáról van szó, hanem például az ivóvízkészletek biztosításáról is, amihez szintén energia kell. És ebben az atomenergia egy kiváló megoldást tud jelenteni.

Mv: Azt mondják, hogy itt van például Finnország, ahol aztán tényleg nem lehet mondani, hogy bármit is elszámolnának. Ugye, ők 2009-re tervezték a legújabb atomerőmű átadását. Az csúszott most már három évet, és kétszer annyiba fog kerülni, mint amennyire tervezték. Ők hogy tudják ennyire elszámolni? Meg én elhiszem önnek, mert nukleáris témához teljesen buta vagyok, de itt azt mondja a General Electric vezérigazgatója is, hogy nem az atomenergiáé, hanem a gáz- szép- és napenergiáé a jövő.

Kovács Pál: Igen, a Nemzetközi Energiaügynökség is úgy fogalmaz, hogy az elkövetkezendő húsz év az a gáz aranykora lesz. De ez nem jelenti azt, hogy abban a portfolióban, ami globálisan most kialakul a gázfelhasználás növekedése miatt, az atomenergiának ne lenne szerepe. Hiszen gondoljunk csak bele, hogy a világ népessége nő, ennek a népességnek az életszínvonalának az egyenszilárdságú biztosítása szintén többlet energiát igényel, így az atomenergiának növekvő szerepe lesz a jövőben is annak ellenére, hogyha esetleg ilyen első projekt, ami éppen a referenciát biztosítja egy adott típusnak, mint a francia, az ön által említett francia atomerőmű esetében, esetleg a legelső példányának a létesítése az elhúzódik.

Mv: Én finnt mondtam.

Kovács Pál: A finn...

Mv: De hogyha francia is van, akkor ezek szerint, akkor nem tapogatózom.

Kovács Pál: A franciák építik, tehát ez egy francia blokk.

Mv: Bejelentette Prágában nem régen, hogy a magyar kormány 2013 elejéig kiírja a Paksi Atomerőmű bővítéséhez a tendert. Elnézést, egy kicsit allergiás vagyok. Ez mennyibe fog kerülni?

Kovács Pál: Nézze, egyelőre túl korai becslésekbe bocsátkozni, hiszen ez egy piaci alku kérdése, a világon ma több szállító is van. Itt, ezek között a szállítók között, ugye a magyar pályázat esetében is orosz, amerikai, francia, japán, koreai szállítók jöhetnek ma számításba. De későbbiekben a piac még bővülhet akár kínai, akár indiai szállítókkal is. Tehát a világ az bővül, a technológiai fejlődés nem áll meg, úgyhogy...

Mv: Rendben van, én azt teljesen megértem, de akkor azt mivel lehet magyarázni, hogy itt azt mondják, hogy 1988-ban tetőzött az atomenergia felhasználása, azóta folyamatos lejtmenetben van. Akkor ezek ilyen üzleti spekulációk, amelyek ezt sugallják?

Kovács Pál: Nézze, az, hogy lejtmenetben van...

Mv: Nagyon megdrágult az atomenergia.

Kovács Pál: Az, hogy lejtmenetben van azt nem mondanám, mert...

Mv: Nem magamtól vagyok ilyen okos, idéztem.

Kovács Pál: Minimum stabilizálódott az alkalmazásának a helyzete, tehát csökkenésbe semmiképpen nem ment át, hanem - ismételten mondom - a távol-keleti atomenergia bővítések miatt, éppen fejlődésnek indult az atomenergia. Tehát most is, jelenleg is ötven blokk áll létesítés alatt, beruházás alatt. Úgyhogy a jövőt illetően mondom, az atomenergia szerepe nőni fog, éppen az egyéb felhasználások miatt, nem csak a villamosenergia-termelés miatt, hanem olyan országok is szerepet kapnak, illetve szerepet kívánnak adni az atomenergiának, akik eddig csak gázból, szénből vagy esetleg kőolajból fedezték szükségletüket éppen azért, hogy az ivóvízkészleteket például biztosítani tudják, de az energiaellátásukon is javítaniuk kell.

Mv: Kovács Pál államtitkár úr, nagyon szépen köszönöm, hogy a vendégünk volt és egy más megvilágítást is mutatott nekünk, mint ami itt, a világhálón olvasható. Köszönöm, hogy itt volt!

Kovács Pál: Köszönöm szépen!

(MTV)