Magyarország csak úgy tud csatlakozni az Európai Unió radikális üvegházgáz-csökkentési terveihez, ha tiszta energiát termel a jövőben.
Ezért van szükség arra, hogy egy vagy két új, harmadik generációs blokkal bővüljön a Paksi Atomerőmű - mondta az [origo]-nak Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára, aki szerint Németország rögös utat fog bejárni amiatt, hogy leállítja az atomerőműveit.
2011 októberében került nyilvánosságra az a megvalósíthatósági tanulmány, amelynek alapján a parlament 2009 márciusában elvi döntést hozott a Paksi Atomerőmű bővítéséről. Korábbi cikkünkben a tanulmány nyilvánosságra hozataláért perelő Energiaklub hagyományos energiaforrásokkal foglalkozó szakértője, Perger András szólalt meg, aki szerint az "atomenergia már döglődő technológia, amely gazdaságossági szempontból már nem lesz jobb", szemben a napenergiával. Most Kovács Pált, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikával foglalkozó helyettes államtitkárát kérdeztük a Paksi Atomerőmű bővítéséről. Kovács korábban az atomerőmű vezérigazgatóságának műszaki titkára volt.
* Miért van szükség a paksi bővítésre?
* A parlament által is elfogadott energiastratégia hosszú távon értékeli az energetika jövőjét, erre korábban nem volt példa. Figyelembe kell vennünk a rendelkezésre álló áramtermelő kapacitást és azokat a globális trendeket, amelyek a helyi energiapiacra is közvetlenül visszahatnak. Ezeknek az összességéből ered az, hogy Magyarországnak alaperőművi kapacitásra lesz szüksége, amelyen tiszta energiatermelés értendő, mert így tudunk illeszkedni a klímaváltozás megfékezésének követelményeihez és az Európai Unió céljaihoz. Ezt pedig a megújuló energiaforrások elterjesztésével és az atomenergiával tudjuk teljesíteni.
* Ebből az következik, hogy a szenet, földgázt használó erőműveket belátható időn belül le kell kapcsolni?
* Az EU törekvése az, hogy 2050-re a villamos energiát 80-95 százalékban tiszta forrásokból, azaz üvegházhatású gázok kibocsátása nélkül állítsák elő a tagországok. Hogy ennek az úgynevezett energiamixnek mely technológiák lesznek a részesei itthon negyven év múlva, arra most nem lehet válaszolni. Egyébként akár a szénerőművek is benne lehetnek a csomagban, amennyiben sikerül gazdaságosan megoldani a kibocsátott szén-dioxid leválasztását és tárolását.
A teljes interjút itt érheti el!
(Origo)