Kovács Pál, Hír TV - Rájátszás - 2012.10.02.

Mv: Hol tart az E.ON gáz üzletágának nyáron beharangozott megvásárlása és vajon kiderülhet-e még ebben a kormányzati ciklusban, mely külföldi vállalatcsoport építheti meg az új Paksi Atomerőmű blokkokat.

Riporter: Bombaként hatott a nyár végi uborkaszezonban a miniszterelnök kijelentése. Miszerint az állam mindenképpen visszavásárolja az E.ON hazai gázüzletágát. A kormány ugyanis szeretne megálljt parancsolni az elszabaduló rezsiköltségeknek. A lakosság jelenleg annyival tartozik a közműcégeknek, hogy az már szociális katasztrófával fenyeget. A kabinet ezért nonprofit alapúvá tenné a lakossági gázellátást. A terv sok kérdést vet fel. Egyrészt, hogy meg lehet-e határozni olyan árat, ami mind a fogyasztók, mind a szolgáltató számára elfogadható. Másrészt az sem mellékes, hogy hajlandó-e megválni és ha igen, mennyiért magyarországi üzletágától az E.ON anyacége.

Mv: A Rájátszás további vendége Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár, jó estét kívánok!

Kovács Pál, államtitkár, NFM: Jó estét kívánok! Üdvözlöm a kedves hallgatókat, nézőket!

Mv: Folytassuk ott, ahol néhány héttel ezelőtt befejeztük, az E.ON-nal természetesen, folynak-e még a tárgyalások, egyáltalán hol tart a gázüzletág megvásárlása?

Kovács Pál: Természetesen a tárgyalások folynak tovább, és hát úgy gondolom, hogy újabb hírrel azon túlmenően, amik eddig megjelentek a médiában, szolgálni nem tudok, haladunk a tárgyalásokkal és várhatóan lesz ennek eredménye is.

Mv: De mi az oka annak, hogy ez még mindig ennyire titkos?

Kovács Pál: Hát nézze, minden tárgyalásnál ez úgy van, hogy azokat a pozíciókat, amik a tárgyalás során felhasználhatók, nem szívesen teregeti ki az ember, ez teljesen természetes, normális piaci viszonyok között, úgyhogy azokat a pozíciókat, amik a magyar állam oldalán állnak, ezeket a pozíciókat nem szeretnénk semmilyen irányban befolyásolni.

Mv: Azt lehet-e tudni, hogy mikorra születhet meg a megállapodás?

Kovács Pál: Még nem tudok egyelőre a végső dátumról beszámolni, amint erre lehetőség lesz, ezt akkor közölni fogjuk.

Mv: Egy lényeges kérdés ugye, a nézők, a fogyasztók szempontjából, hogy milyen gázárral lehet majd számolni, miután ez a megállapodás megköttetik?

Kovács Pál: Hát,

Mv: De egyáltalán mi ennek az egésznek a célja? Csak hogy világos legyen mindenki számára, ami természetesen a sok titkos információból elmondható.

Kovács Pál: Hát hosszú távon arra számolunk, hogy 2015-ben fog lejárni ez a hosszú távú megállapodás, ami annak idején a Gazprom és a magyar állam között született, amely szerződést a későbbiekben az E.ON a privatizációs szerződés során megörökölt. Illetve megkapott. Ennek a szerződésnek a lejártát követően egy újabb, hosszabb időszakra Magyarország is és a magyar energiapolitika is elkötelezi magát egy várhatóan, elkötelezi magát egy, egy újabb struktúra, egy újabb gázfogyasztás és gázszállítási mix felé, aminek természetesen ma is már látható, hogy újabb elemei jelentek meg a nemzetközi piacon, tehát a magyar energia-stratégiának megfelelően ugye megint induljunk el a kályhától, így van, ahogy szoktuk, a magyar energia-stratégiában megfogalmazottaknak megfelelően próbálunk egy diverzifikáltabb, kevésbé egy szállítótól függő helyzeten, a kiszolgáltatottságunkon Próbálunk enyhíteni, és ebben természetesen ennek a szerződésnek is szerepe van.

Mv: És annak mi a szerepe, vagy annak mi az oka inkább, hogy a Magyar Villamos Művekhez kerül, vagy kerülne a gázüzletág? Ugye korábban a MOL-nál volt.

Kovács Pál: Ugye a kormány mindenképpen a fogyasztók érdekeit kívánja követni és ez az alapvető feladata, ahogy az elmúlt két év alatt a gázárak, energiaárak, villamosenergia-árak nem változtak és ennek a befagyasztásával eléggé komoly javulást értünk el a magyar fogyasztók versenyképessége, illetve hát a kiszolgálása terén, miközben a minőség nem változott, úgy, ugyanúgy törekvés ez, hogy hosszú távon is tudjunk egyfajta árcsökkenést elérni, lehetőség szerint, de minimális cél, minimum cél kell hogy legyen, hogy ezeket az árakat befagyasszuk és tartani tudjuk annak ellenére, hogy globális piacon mind a gázárak, mind a kőolajárak, gyakorlatilag minden energiaár inkább növekvő irányban ment. Ennek érdekében bevetjük azokat a piaci lehetőségeket, piaci mechanizmusokat is, amelyek ezt elősegítik, így ennek érdekében történt például a spot ár, tehát annak az árkomponensnek, gázárkomponensnek a bekeverése az árképletbe, ami a hosszú távú szerződésben korábban nem szerepelt. Most hetven százalékban spot ára, ami olcsóbb, mint a hosszú távú gázszállítási szerződésben megállapították, ezt a hetven százalékban a fizikai lehetőségeknek megfelelően bekeverjük ezt a fogyasztói árba.

Mv: Pontosan ez lett volna a következő kérdésem, hogy ez megjelenik-e majd a sor végén a fogyasztói árakban is.

Kovács Pál: Természetesen, természetesen, ez a cél, hogy ez megjelenjen a fogyasztói árakban is, tehát a diverzifikációs lehetőséggel együtt, de úgy gondolom, hogy ennek a szerződésnek az újratárgyalása keretében belül is, újabb lehetőségek nyílnak, és ez a lehetőség csak egyszer nyílik meg, utána megint egy hosszabb időszakra bezárul, tehát azért kellett most odafigyelnünk minden egyes momentumra, hogy ebben a tárgyalás-sorozatban is minél kedvezőbb pozíciót érjünk el a magyar állam és a magyar fogyasztók részére.

Mv: És akkor ugye ennek érdekében több részletről mi nem is beszélhetünk. Mi a helyzet a Paksi Atomerőmű bővítésének tárgyalásairól, ott mikorra lesz meg a kivitelező?

Kovács Pál, államtitkár, NFM: Hát a kivitelező, az még egy hosszabb időszakot követően fog majd megjelenni. Merthogy először is egy versenytárgyalási folyamata lesz, aminek a keretén belül az a potenciális öt szállító, akik lehetségesek, ez az öt szállító...

Mv: De rég óta beszélünk arról, hogy majd lesz. Ez a lesz, ez mikor lesz majd az, hogy van?

Kovács Pál: Hát akkor, amikor majd a pályázatot kiírjuk, ez a pályázat-kiírása...

Mv: Minek a függvénye?

Kovács Pál: Ez annak a függvénye...

Mv: Mikor írják ki?

Kovács Pál: Ez annak a függvénye, hogy a pályázati feltételeknek, tehát a pályázatnak a konkrét tételeinek és a követelményeinek az összeállítása mikor fejeződik be a részünkről, ez ugye egy eléggé komoly folyamat. Tehát itt nagyon felelősségteljesen kell összeállítani azokat a követelményeket, amit majd a pályázati kiírásban megfogalmazunk. Mert itt várhatóan egy nagyon éles verseny lesz egy akkora projekt esetében, ami az egész nemzetgazdaságnak egy komoly kihívást fog jelenteni egy évtizeden keresztül.

Mv: Világos, a pályázaton elsősorban kikre, milyen országokra számítanak, vagy számítunk?

Kovács Pál: Igen, itt a potenciális szállítók a franciák, amerikaiak, oroszok, Korea és Japán.

Mv: Államtitkár úr, az ön kinevezése milyen megbízatást jelent a Nemzeti Atomenergia Ügynökségnél?

Kovács Pál: Úgy gondolom, hogy már az is, hogy Magyarországot a kormányzótanácsba beválasztották egy évvel ez előtt, már ez is egy eléggé nagy megtiszteltetés volt mind a régió, mind pedig a tagországok részéről. Na, most az, hogy ráadásul alelnöki tisztséget is Magyarországra osztották, ez azt jelenti, hogy a két tisztségviselő, alelnöki tisztségviselő a kanadai elnök mellett most egy dél-afrikait és Magyarországot illeti. Ami egy borzasztó nagy megtiszteltetés, mindamellett, hogy egy komolyabb felelősséggel és több munkával is jár számomra, illetve a kollégáim számára.

Mv: Hát akkor máris adódik a kérdés, hogyha egyrészt ugye a székhely Bécsben van, másrészt komoly feladattal vagy sok feladattal, komoly felelősséggel jár - ahogy ön az imént fogalmazott -, ezzel együtt az államtitkári pozíciót is megtartja?

Kovács Pál: Hát természetesen e mellett azért a feladat mellett el kell látni az itthoni feladatokat is, tehát az itthoni feladatok semmiben nem csökkennek e mellett. Én úgy gondolom, hogy egy olyan kiváló szakmai társaság segíti a munkámat, mind itthon, mind pedig a NAÜ mellé rendelt diplomáciai testületen keresztül, akik komoly eredményeket tudnak már felmutatni. Hiszen, ha arra gondolok, hogy ennek az egyeztetési folyamatnak és az ott betöltött szerepünknek megfelelően egy komoly nagyköveti társaság, csoport látogatta már meg a Paksi Atomerőművet, amelyeken keresztül további oktatási lehetőségek nyíltak meg Magyarország számára, úgy gondolom, hogy már megérte ez a jelenlét. Örömmel számolhatok be arról...

Mv: Ez volt Vietnám és Szaúd-Arábia.

Kovács Pál: Hát igen, tehát több érdeklődő is van, itt az első konkrétum, az a vietnámi szakértőknek a képzésében rejlik. Ugye, Magyarország olyan unikális lehetőségekkel, képességekkel rendelkezik, amely más tagországban, más országban nincs. Itt felépült egy olyan karbantartó gyakorlóközpont, amelyben egy teljes léptékű, egy igazi, valódi reaktortartály és gőzfejlesztő és primerköri berendezés-kör működik, illetve tekinthető meg, és ezen mindenféle gyakorlatokat, teszteket lehet végezni. A vietnámiaknak is érdekes volt a visszajelzése: amikor először meglátták ezt a létesítményt, azt hitték, hogy először egy valami műanyagból készült fröccsöntött tartállyal rendelkezünk. Hát nem erről van szó, itt egy komoly, tömör acéltartályunk van, amelyet mindenkinek az első látásra az az első reakciója, hogy na, ez az, amit a döntéshozók részére mindenképpen meg kell mutatnunk. Ez volt a visszaigazolás már Indonézia részéről, a múlt héten fogadott szaúd-arábiai delegáció részéről szaúdi atomenergia-ügyi miniszter, Yamani úr négy napot áldozott Magyarországra, hogy meglátogassa a magyar létesítményeket. 10:30 Így látogatást tett a Budapesti Műszaki Egyetemen, tárgyalásokat folytattunk a minisztériumban, a parlamentben, majd ez után levonultunk Paksra közösen, és végignéztük az oktatási lehetőségeket, és ebben Szaúd-Arábiával komoly kapcsolatra, kapcsolatépítésre számíthatunk.

Mv: Na, de ebből a kapcsolatépítésből vagy ezekből a kapcsolatépítésekből, tehát hogy a külföldi fél mit profitál az oktatás terén, ön ezt gyönyörűen összefoglalta. Magyarország, a magyar gazdaság, a magyar iparág mit profitálhat, nekünk miért jó ez?

Kovács Pál: Én úgy gondolom, hogy ez a klasszikus építkezésnek a menete. Oktatáson, képzésen keresztül azokkal a szakemberekkel, akiket kiképezünk, azokkal a kapcsolattartást már Magyarországgal, magyar szakemberekkel és magyar ipari háttérrel fogják a továbbiakban folytatni. Úgy gondoljuk, hogy az oktatásban önmagában is egy kiváló üzlet rejlik, és ebben az üzleti lehetőségeink ma - mondom - unikálisak, egyedülállóak, sehol a világon nem léteznek ilyen létesítmények, mint nálunk. De emellett azok a területek, amelyeket meghatározunk ennek a programnak a keretén belül, ezek a programok is mind segíteni fogják a hazai iparnak az ezen programokhoz való becsatlakozását.

Mv: Hát így legyen, önt pedig akkor ezek szerint legközelebb is államtitkárként köszöntöm.

Kovács Pál: Köszönöm szépen.

(Hír TV)