Kovács Pál a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában nyilatkozott 2013. január 25-én.

- Egyiptomban tárgyalt az energiaügyekért felelős államtitkár. A vonalban Kovács Pál, jó reggelt kívánok! Magyarország és Egyiptom kapcsolata régi időkre nyúlik vissza, az arab világból gyakorlatilag Egyiptom a legrégebbi partnere Magyarországnak, már az '50-es, '60-as években komoly gazdasági kapcsolatok és diplomáciai kapcsolatok voltak a két ország között. Most milyen megállapodásokat sikerült kötni?

Kovács Pál, államtitkár, NFM: Hát most egyfajta kapcsolat felvételről történ szó ugye a 2011. évi tavaszi eseményeket követően, amikor éppen a magyar elnökség idején, miniszterelnök úr látogatást tett Egyiptomban. Ezt követően változtak meg az események és most egy újabb egy év elteltével most újra fölvettük a kapcsolatot velük, hogy milyen együttműködési lehetőségeket látunk a villamosenergia és a földgázipar területén.

- Tehát elsősorban a saját szakterületének megfelelő szerződésekre vadászott, vagy lehetőségekre vadászott?

Kovács Pál: Hát ez egyfajta beszélgetés indult el kettőnk között, hogy melyek azok a területek, ahova nekik segítségre van szükségük. Melyek azok a területek, ahol viszont ők tudnának a magyarországi piacon keresni.

- Na, hallgatom akkor a részleteket, és melyek azok a területek?

Kovács Pál: Gyakorlatilag egy elég rövid látogatásról volt szó, egy három napos látogatás során sikerült két miniszterrel is találkoznom. Egyrészt a villamosenergia ügyi és energetikai miniszterrel, valamint az olaj és ásványügyi miniszterrel sikerült tárgyalásokat folytatnom. De nagyon érdekes Egyiptom, amikor az ember repülővel száll föléje, akkor egy hatalmas sivatagi területet lát, gyakorlatilag csak a Nílus környéke, tehát az ország elég kis százaléka az, ahol a lakosság gyakorlatilag majdnem száz százaléka lakik. Kilencven milliós piacról van szó, tehát egy hatalmas országról, ami az arab világ egyik meghatározó állama, ezt is tudni kell. Tehát a kapcsolatainkban mindenképpen rendkívül fontos, hogy Egyiptommal ezeket a kapcsolatokat ápoljuk és keressük az együttműködési lehetőségeket. Nos, mind a két miniszterrel megállapodtunk abban, hogy igen vannak olyan területek, ahol tudunk együttműködni. Mi első látásra, amikor az ember megérkezik Kairóba, akkor azonnal látható, hogy például az épületenergia hatékonyság javítás terén rendkívül jó, gazdag lehetőségek állnak mind az egyiptomi kormányzat előtt, mind a magyar vállalkozók előtt. Rendkívül sok épület gyakorlatilag szigeteletlen, ami azt jelenti, hogy a villamosenergia fogyasztások a nyári időszakban a légkondicionálók működtetése miatt rendkívül megnő. Ezt az ország nagyon nehezen tudja egyébként fedezni, úgyhogy itt mindenképpen komoly megtakarítási lehetőség mutatkozik Egyiptomnál. Én úgy gondolom, hogy ez az egyik...

- És akkor ilyen típusú energetikai fejlesztésben részt vehetnek magyar szakemberek?

Kovács Pál: Én úgy gondolom, hogy igen, hogy most ezeket a területeket mértük fel és ezek után azt kell fölmérni, hogy milyen mechanizmust tudnak, támogatási mechanizmust, ami például nálunk működik, azt részben ők tudják tanulmányozni itt Magyarországon. Tapasztalatokat szerezzenek, ez hogyan tud működni Magyarországon. Nálunk ugye a panelprogramok eléggé sikeresek a lakosság körében, illetve hát ugyanezt természetesen a középületek terén a kormányzat most is folytatja tovább. Itt egy jól átgondolt európai program mentén és egy hazai támogatási program mentén haladunk. Amely modell alkalmazható lehet Egyiptomra is, és ők keresik ezeket a modelleket, keresik ezeket a tapasztalatokat. Ha egy ilyen jó példát tudunk nekik kidolgozni, bemutatni és azt ők tudják otthon applikálni, akkor arra a magyar ipar is be tud kapcsolódni.

- Azt szeretném kérdezni öntől, ahogy említettem már egy fél mondattal, hogy régi és hagyományosan jó gazdasági és diplomáciai kapcsolata van Magyarországnak Egyiptommal. Hogy hangzik a magyar szakember kifejezés, milyen presztízse van a magyar mérnöki munkának, a szakmunkának, a különféle gazdasági kapcsolatokon keresztül megismerhető módon Egyiptomban. Hogy tapasztalja ön?

Kovács Pál: Az az igazság, hogy rendkívüli szimpátiával találkoztam bárhol, bárkivel is tárgyaltunk az elmúlt pár nap során. Igen jó neve van Magyarországnak és több cégnévre is emlékeznek, amikor a magyar ipart említik, mind a villamosenergia ipar, mind pedig a közlekedés területén. Én úgy gondolom, hogy ezeket a lehetőségeket mindenképpen célszerű lesz kihasználnunk. Tehát mondom, föl kell térképeznünk és meg kell keresnünk azokat a területeket, ahol tudunk együttműködni. Még egy ilyen másik terület egyébként.

- Atomenergia?

Kovács Pál: Egyrészt a hulladékgazdálkodás és harmadik pedig az atomenergetika területén.

- Igen, gondoltam, hogy ezt foga említeni, mert erről is cikkeznek folyamatosan, hogy itt is lehet egy jó megállapodást kötni.

Kovács Pál: Igen, úgyhogy mindenképpen érdemes folytatni a tárgyalásokat.

- A fejlesztési minisztérium államtitkárával, Kovács Pállal egyiptomi tárgyalásairól beszélgettem.

(Kossuth Rádió)