A szeneseknek adna esélyt Kovács Pál

Az oroszokkal az elnökválasztás után megkezdjük a tárgyalásokat az új hosszútávú földgázszerződésekről. De Magyarország energiapolitikájának lényege ettől függetlenül a sokszínűség - mondta Kovács Pál energiaügyi államtitkár a hvg.hu-nak. Hozzátéve, hogy a végrehajtás során oda kell figyelni, "egy-egy időtávon belül milyen irányokat tekintsünk markánsnak".

hvg.hu: Évek óta visszatérő kérdés, hogyan lehetne az orosz gázfüggésünket tompítani. A lengyel palagáz lehet alternatíva?

Kovács Pál: A lengyel gazdaság egyik legkomolyabb problémája, hogy az energetikájuk külföldi import gázra és hazai szénre épül. A széntől való függőségük jelenleg meghaladja a 80 százalékot, amiből csak menekülni lehet, még akkor is, ha ennek költségei rendkívüli terhet rónak majd a lengyel gazdaságra. Könnyítést hozhat az is, ha a palagáz felé mozdulnak el. Éppen ezért szerintem irreális azt gondolni, hogy ebből a forrásból nagy mennyiségű gáz jelenik meg a regionális piacon. Azt ugyanis várhatóan döntő részben a lengyel belső fogyasztás veszi majd fel. Palagáz egyébként Lengyelországtól Ukrajnán át a Kárpátok lábainál visszakanyarodva, Szerbiáig sok helyen található. Ez a lehetőség tehát az egész régió számára rendelkezésre áll a következő évtizedekben. Kérdés, hogy a lengyelek első európai országként tudnak-e amerikai mintára dolgozni. A tengerentúlon - más tulajdonjogi viszonyok, környezetvédelmi szabályozási feltételek mellett - már nagyban termelnek ki palagázt, de szerintem 2015 körül a lengyelek is belefognak.

hvg.hu: Mennyire tartja reálisnak, az ukrajnai orosz csővezeték mellett olyan vezetékrendszer épül ki, amely összekapcsolja Norvégiát, Lengyelországot, a horvát LNG terminálokat, a Hungária-Ausztria-Gázvezetéket (HAG) stb., hogy legyen alternatívája az orosz gáznak?

K.P.: Ma úgy látjuk, hogy az egységes európai infrastruktúra ki fog alakulni. Az a kezdeményezés, amit az észak-déli folyosó megépítésével elhatároztunk, megállja a helyét az EU-n belül, sőt, ennek kialakítása már folyamatban van.

hvg.hu: Mikor fog működni?

K.P.: 2014-15 környékén már lesznek olyan egységek, melyek össze lesznek kapcsolva. A legfőbb kérdés, hogy mi lesz a cső végén. Például, hogy az egész régiót átszelő, keresztirányú cső horvátországi végén lesz-e LNG (cseppfolyós gáz - szerk), amely elérhetővé tehető más országok számára is. Ha igen, az korábban elképzelhetetlen rugalmassá teheti az egész rendszert, így a mi stratégiánkból sem hiányozhat.

hvg.hu: Milyen súlya van a tervezésben a Dráva-medencei kutatásoknak? 2008 óta több hír is megjelent arról, hogy magyar és horvát területeken nagy reményekkel végeznek próbafúrásokat földgázlelőhelyeken.

K.P: Ma még a technológia nincs azon a szinten, hogy ezeket az egyébként jelentős mennyiségű forrásokat gazdaságosan ki tudjuk aknázni. Jelenleg mind a makói, mind a Dráva-medencei mezőkön ezért egyelőre csak kutatás folyik. Termelés akkor lesz, ha a technológia idővel felnő ehhez a feladathoz: vagyis ezekben a mélyrétegekben és hőmérsékleti- és nyomásviszonyok között is lehet gázt kitermelni.

hvg.hu: Néhány napja szándéknyilatkozatot írtunk alá a grúzokkal az azeri-grúz-román csővezeték (AGRI) megvalósításáról. Láthatóan a kormány mindenben lát fantáziát. De mi a preferencia, mire fekszenek rá jobban?

K.P.: A tudatosságunk a sokszínűségben rejlik. Úgy szemléltetném a helyzetet, hogy amikor itt Budapesten, ilyen havas, síkos időben el akar jutni egyik pontból a másikba, eldöntheti, hogy az utat busszal, villamossal, metróval, esetleg kocsival, kerékpárral stb. teszi meg. A lényeg a gázellátás esetében is hasonló. Kell egy készlet a kezünkben, amiből ha az egyik kiesik, akkor van másik, amire támaszkodhatunk. Ezért jó az a stratégia, hogy Magyarország megpróbál az összes alternatívával érdemben foglalkozni - amennyire a lehetőségei megengedik.

hvg.hu: Ezeknél a projekteknél egyenként is óriási költséggel, hosszas tervezési és építési idővel kell számolni. Nem félő, hogy a sok szék között végül a földre ülünk?

K.P.: Nézzük meg, mit mondanak a nemzetközi szervezetek! Azt, hogy nincs "silver bullet".,vagyis nincs egyetlen üdvözítő megoldás. Kiegyensúlyozott és biztonságos helyzet akkor teremthető, ha több olyan eszköz kerül a kezünkbe, amihez adott esetben nyúlni tudunk. Magyarországot az Észak-Déli Folyosó, mint kiemelt európai projekt, már egy kedvezőbb helyzetbe hozza. A meglévő kapcsolatainkon kell még finomítani, és figyelembe kell venni a gazdaság teljesítőképességét és a lakosság fizetőképességét is, ahogy változatlanul keresnünk kell mind a délkeleti, mind a délnyugati irányban a további diverzifikációs lehetőségeket.

A teljes interjút itt érheti el.

(hvg.hu)