A tervek szerint 57 további közúti határátkelőhely létesülhet Magyarország és Románia közt – jelentette be Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár, miután a román társtárca képviselőivel tárgyalt 2012. november 16-án, Szatmárnémetiben. Közlemény.

Az Ovidiu Silaghi román közlekedési és infrastruktúra miniszterrel, valamint Septimiu Buzásu közlekedési államtitkárral folytatott kétoldalú közúti és vasúti tárgyalásokon megállapodás született arról, hogy Románia megkezdi a tárgyalásokat a közös határszakaszon kijelölendő több mint 50 új közúti határátkelőhely megépítését lehetővé tevő keretegyezményről. A román fél a belügyminisztérium államtitkárát jelölte ki főtárgyalónak, míg magyar részről Völner Pál vezeti az egyeztetéseket. A találkozón három további bizottság felállításáról is döntés született.

A tervezett magyar-román keretegyezmény a Szlovákiával létrejött és ratifikált államhatáron található és megépítendő utakhoz tartozó közúti határátkelőhelyek forgalmi jellegéről szóló megállapodás mintájára készülne. A dokumentum mellékletében nevesítendő utak, hidak, kompok, kerékpárutak létrehozása és fejlesztése újabb, külön államközi szerződések megkötése nélkül is lehetségessé válik. Az egyezmény közös elfogadásával a tervezett útszakaszok gyorsabb ütemben épülhetnek meg a helyben rendelkezésre álló forrásokból, uniós vagy egyéb támogatással.

A négy felállítandó bizottság közül kettő a közelmúltban ratifikált autópálya határmetszéspontokról szóló nemzetközi szerződésből fakadó gyakorlati feladatokat látja el majd. Egy testület alakul a keretegyezmény szövegének kialakításra, egy pedig a Szatmárnémeti határösszekötő gyorsforgalmi út nyomvonalvezetésének megállapítására.

A magyar-román határszakasz hossza 448 km, amelyen jelenleg 10 közúti határátkelési lehetőség van, egymástól átlagosan 45 km távolságra. A felmérések szerint további 57 újabb határátkelési lehetőség kiépítésére várható reális igény. Megvalósításuk esetén a határt 6,7 km-enként lehet majd keresztezni, ami nyugat-európai példák alapján is kielégítőnek mondható.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)